A câștigat aurul prin ippon!

Judoka Alexandru Petre a câștigat medalia de aur la Cupa Europeană de Judo pentru Juniori – „U21”, disputată, în weekend, la Berlin. Sportivul antrenat de Gheorghe Savu (coordonator), Mihai Trandafirescu şi Doru Munteanu, s-a impus la categoria „-100 kg” după trei victorii prin ippon: la Tattimbek Dinassyl, Baktybay Miras (ambii din Kazahstan) şi, în finală, la Silva Guilherme (Portugalia)! Un alt sportiv de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti, Rareş Arsenie, a reuşit să obţină un loc V.

Rareş a fost al V-lea la categoria „-90 kg” după următorul parcurs: victorii în primele două meciuri la Rodion Panteleyev (Kazahstan) şi Maksims Duinovs (Letonia), apoi înfrângere în semifinală în faţa lui Vugar Talibov (Azerbaidjan) şi un nou eşec, în lupta pentru bronz, în faţa lui Michael Wasikowski. La startul competiţiei de la Berlin s-au aflat 288 de sportivi din 29 de ţări. De luni până miercuri, cei doi sportivi vor participa la Berlin la un stagiu internaţional de pregătire.

Bănicioiu, „paradit” doar cu denunțul lui Cocoş. Victor Ponta dezvaluie cum a fabricat DNA dosarul ex-ministrului Nicolae Banicioiu, achitat in prima instanta: „Pro Romania si PMP trebuiau eliminate din Parlament”

Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0726.080.191