Handbalistele CSJ Prahova doar pe locul 3 la cel mai tare turneu

Handbalistele CSJ Prahova au ocupat doar locul 3 la cel mai tare turneu din presezon. Spun doar locul 3 deoarece lotul pregătit de Adrian Chiruț, Robert Comendant, Iulian Emancipatu și Dragoș Vasile poate mult mai mult decât această poziție, ocupată în cadrul Memorialului ,,Andreea Nica”, organizat de CSM Unirea Slobozia. În primul meci, Prahova a întâlnit CSM Galați și la cum se desfășura jocul soarta lui părea hotărâtă de handbalistele prahovence mai ales că pe parcursul său acestea au avut mai multe goluri avans. Numai că, pe finalul meciului, adversarele au egalat iar golul înfrângerii a venit după ce în ultimele secunde Prahova a avut atacul să câștige meciul, însă Andrița a făcut pași. Gălățencele au repus aruncând direct la poartă, mingea a lovit bara și a revenit tot la o adversară care a marcat cu toată opoziția portariței Ivașcu, revenită în poartă.

Bănicioiu, „paradit” doar cu denunțul lui Cocoş. Victor Ponta dezvaluie cum a fabricat DNA dosarul ex-ministrului Nicolae Banicioiu, achitat in prima instanta: „Pro Romania si PMP trebuiau eliminate din Parlament”

CSM Galați – CSJ Prahova 29-28(14-12)
Prahova: Paraschiv, Ivașcu, Voicilă – Krsnik 9 goluri, Dumitrașcu 5, Alexandru 4, Beșleagă 3, Cîrjan 3, Berbece 1, Andrița 1, Epureanu 1, Petre 1, Sărățeanu, Sava.

A doua zi, CSJ Prahova a jucat cu o veche cunoștință, Știința București. A fost o primă repriză tare, echilibrată de multe ori, iar finalul primei părți parcă anunța ce se va întâmpla după pauză. A urmat o a doua repriză foarte rea pentru handbalistele lui Adi Chiruț care au pierdut fără drept de apel, 28-38! Un eșec la zece goluri diferență nu dă bine în fața unei rivale chiar dacă este doar un joc de pregătire, însă poate e mai bine că acest eșec usturător s-a produs acum și nu în campionat.

Surse/ Licitație măsluită, la CJ Prahova: Vicele Cristian Apostol a dat ordin ca firma unei foste consiliere PNL să câştige transportul de persoane în Prahova

CSJ Prahova – Știința București 28-38(13-16)
Prahova: Paraschiv, Ivașcu, Voicilă – Dumitrașcu 4 goluri, Sava 4, Striukova 4, Petre 3, Krsnik 3, Buric 3, Alexandru 2, Beșleagă 1, Sărățeanu 1, Cîrjan 1, Băcăoanu 1, Andrița 1.

,,Vă rog să luați jocul în serios și să dați tot ce puteți”. Așa le-a spus principalul Chiruț handbalistelor sale în ultimul meci și dacă este să ne luăm după scorul final acestea au ținut cont de mesajul antrenorului. Au avut o reacție de orgoliu conducând jocul din primul până în ultimul minut. CSJ Prahova s-a impus fără probleme, iar antrenorii le-au dat minute și jucătoarelor folosite mai puțin sau deloc.

Hidro Prahova continuă să îşi bată joc: Mii de prahoveni, lăsați fără apă potabilă. De vină e… seceta!

CSM Unirea Slobozia – CSJ Prahova 28-37(10-18)
Prahova: Paraschiv, Ivașcu, Voicilă – Berbece 6 goluri, Alexandru 5, Krsnik 5, Petre 4, Buric 3, Norocea 3, Epureanu 3, Dumitrașcu 3, Băcăoanu 2, Ilie 2, Striukova 1.

La final, organizatorii au oferit echipei susținute de CJ Prahova un trofeu și o diplomă pentru locul ocupat la acest turneu. Totodată, Raluca Băcăoanu, componentă a CSJ Prahova, a primit o distincție atât pentru activitatea în cadrul clubului ialomițean, cât și pentru performanțele obținute pe plan național și internațional. Plachetele au fost înmânate de Ion Nica, tatăl Andreei și fost președinte al secției de handbal a clubului ialomițean. Memorialul Andreea Nica a fost câștigat de CSM Galați care s-a impus, 37-35, în finala cu Știința București.

Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0726.080.191