În sfârșit fanii Petrolului au plecat fericiți

După mult timp fanii Petrolului au plecat fericiți la casele lor având în vedere că echipa favorită a câștigat un meci important. De multe ori, că a fost Nae Constantin sau acum cu Florin Pîrvu, ambii aveau acel regret, după meciuri, că nu au făcut suporterii fericiți. Iată că a venit și acest moment după un joc nebun, cu agonie, extaz, cinci goluri. Este bine că extazul a triumfat grație unei centrări excelente a lui Vali Țicu și a unei finalizări de atacant a lui Christian Irobiso, în minutul 4 al prelungirilor!

Ce o fi fost în sufletul lui Pîrvu după ce Petrolul a avut 2-0 și a fost egalat și chiar cu tentă de a fi răsturnat? Pentru că la 2-2 Farul a avut o scurtă perioadă în care putea să preia conducerea dar ar fi fost prea mult pentru Petrolul și fanii săi. Aceștia parcă mereu trebuie să sufere mult ca să se bucure de un succes deosebit. Constănțenii au egalat prin Mateus si Carnat după scăpări ale unor fundași petroliști. Gicu Grozav nu a scăpat prilejul de a mai da un gol superb pe care l-a dedicat soției handbaliste.

Perpelirea suporterului petrolist a început o dată cu primul gol. Brazilianul Jair da Silva a marcat în stil brazilian, însă el, colegii și suporterii, au trebuit să aștepte cu sufletul la gură validarea golului. Până la urmă reușita a fost acceptată, iar Jair s-a bucurat împreună cu băieții. Băieți care au reușit primul succes stagional și s-au încărcat cu moral pentru înfruntarea din Giulești! Duminică, de la ora 21.30, Petrolul va juca pentru prima dată pe noul „Giulești”, în „Primvs Derby”!

Florin Pîrvu:’’Ăsta e spiritul nostru, să luptăm până la final. Veneam după meciuri foarte bune, dar ne-a lipsit victoria. Meciul a fost câștigat pe merit contra campioanei României, care a venit și a jucat cu jucători care joacă în cupele europene. O echipă foarte bună, cu siguranță cea mai bună din campionatul nostru. E o victorie meritată, felicitări băieților. Suntem la Ploiești, aici nu există răbdare. Echipa a fost încurajată 90 și ceva de minute. Așa trebuie să fie, o simbioză între tribune și o echipă.” Sursa foto:fcpetrolul.ro/ razvan pasarica si cristi stavri

Bănicioiu, „paradit” doar cu denunțul lui Cocoş. Victor Ponta dezvaluie cum a fabricat DNA dosarul ex-ministrului Nicolae Banicioiu, achitat in prima instanta: „Pro Romania si PMP trebuiau eliminate din Parlament”

Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0726.080.191