Pe locul 13 după 10 zile de baschet

Naționala de baschet feminin a României a ocupat doar locul 13 la Campionatul European Divizia B după 10 zile de competiție, desfășurate la Ploiești și Blejoi. Ploieștencele Ioana Savu şi Agnes Zane au fost piese de bază ale selecționatei condusă de Miroslav Popov. „Tricolorele” au avut un parcurs cu trei victorii şi patru înfrângeri în cele şapte jocuri disputate, bilanţul 1-3 din faza grupelor trimiţându-le, însă, în Grupa 9-18, în care au reuşit să câştige alte două întâlniri.

Ioana Savu a fost cea mai bună marcatoare a echipei României cu medii de 17.1 puncte, 2.3 recuperări şi 2.7 pase decisive în 30.3 minute jucate/meci. Totodată, graţie mediei de 17.1 puncte/meci, Ioana a fost a 5-a în clasamentul celor mai bune marcatoare ale competiţiei. În schimb, accidentată în meciul cu Ucraina, Agnes Zane a evoluat în numai 5 dintre cele 7 partide ale României şi a încheiat turneul cu medii de 5.6 puncte, 5.6 recuperări şi 1.4 pase decisive în 20 de minute jucate/meci.

Rezultatele României de-a lungul competiţiei au fost următoarele:

Bănicioiu, „paradit” doar cu denunțul lui Cocoş. Victor Ponta dezvaluie cum a fabricat DNA dosarul ex-ministrului Nicolae Banicioiu, achitat in prima instanta: „Pro Romania si PMP trebuiau eliminate din Parlament”

Grupa D

Surse/ Licitație măsluită, la CJ Prahova: Vicele Cristian Apostol a dat ordin ca firma unei foste consiliere PNL să câştige transportul de persoane în Prahova

România – Muntenegru 56-78 (13-16, 18-15, 16-24, 9-23)

Hidro Prahova continuă să îşi bată joc: Mii de prahoveni, lăsați fără apă potabilă. De vină e… seceta!

Suedia – România 64-67 (16-11, 18-25, 22-13, 8-18)

România – Bosnia & Herţegovina 67-81 (27-17, 10-23, 7-25, 23-16)

Ucraina – România 68-53 (15-10, 19-20, 13-9, 21-14)