Petrolul nu a început grozav sezonul centenar

Petrolul Ploiești nu a început grozav noul sezon din Superliga. Petrolul a luat startul cu un semieșec, 0-0, pe teren propriu, cu Gloria Buzău. Ocazii foarte puține, prima și singura ocazie din prima repriză fiind șutul periculos a lui Mario Bratu. După pauză, jocul s-a înviorat odată cu golul anulat a lui Berisha urmat de penaltiul obținut tot de atacantul kosovar. Numai că executantul Gicu Grozav a executat tare și pe lîngă spre disperarea fanilor care au creat o atmosferă în stil propriu pe arena Ilie Oană.
Și schimbările au mai răcorit jocul Petrolului dar nu într-atât încât, după meci, fanii petroliști să bea de bucurie. Rădulescu și Tolea au intrat bine, primul cu o viteză în plus față de Bratu, iar al doilea chiar a avut ocazia să marcheze. Nu a făcut-o și marcați de jocul echipei fanii de la Tribuna a 2-a l-au huiduit pe fundașul Papp că juca mingea numai încet și lateral. După meci, fundașul Hanca a spus că reacția oamenilor este firească având în vedere rezultatul și jocul.

Sergiu Hanca:,,Reacția fanilor este normală, este firească pentru că se așteptau să câștigăm. Am jucat cu o nou promovată și știți cum e, la Ploiești lumea este pretențioasă, cerințele sunt mari. Și noi ne doream să câștigăm, dar, din păcate, am scos doar un egal. Ne gândim la meciul următor și punct cu punct, pas cu pas cred că putem clădi lucruri bune și să facem o figură frumoasă. Chiar dacă am făcut 0-0 consider că puteam câștiga. Am avut ocazii, am avut și penalti, dar o luăm pas cu pas, e un punct, îl punem acolo în clasament și la sfârșit sperăm să fie mult mai bine decât a fost sezonul trecut.(V-au surprins buzoienii cu ceva?n.r.) Nu, nu ne-au surprins. Dacă putem găsi niște vinovați pentru acest semieșec suntem noi. Știu ce echipă avem, știu cum ne-am pregătit, suntem un grup bun, dar, din păcate, nu am băgat-o în poartă”, a declarat Hanca.

Antrenorul bosniac Sanjin Alagic a remarcat atmosfera de pe ,,Ilie Oană” declarând că este foarte important ca toată lumea din și de pe lîngă club să ofere suportul total:,,După schimbările din repriza a doua echipa a arătat mult mai bine. Băieții s-au luptat în repriza secundă, au arătat caracter, au fost mai periculoși, am avut trei, patru ocazii, am avut penalti. E clar că jocul a fost mai bun în repriza secundă, fanii ne-au susținut foarte frumos. Chiar și atunci când s-a ratat penalti ei au continuat să pună presiune pe adversar. Este foarte important pentru club, atât în interior cât și în jurul său să existe un suport total și atunci rezultatele sunt sigur că vor veni. Primul meci e întotdeauna greu deoarece echipele aduc jucători noi și mai durează până când se omogenizează”, a declarat Alagic.

Cu ocazia acestui meci au avut loc două debuturi în prima ligă. Cătălin Tolea (21 ani) a intrat pe teren în minutul 81, iar David Ilie (19 ani), un produs 100% al Centrului de Copii și Juniori al Petrolului, a bifat primele sale cinci minute în primul eșalon. De consemnat și faptul că Petrolul a abordat confruntarea cu opt jucători care îndeplinesc criteriul de vârstă „U21”: Mario Bratu, în primul „11”, Andrei Jercălău, Cătălin Tolea, Mihnea Rădulescu, David Paraschiv, Raul Bucur, David Ilie și Alin Boțogan, pe banca de rezerve!

Asta și pentru că formația petrolistă a abordat primul meci al sezonului cu efectivul incomplet. Datoriile care au dus la interdicția legitimării de noi jucatori au fost achitate, dar confirmarea necesară pentru deblocarea transferurilor n-a fost operată în timp util, în platforma FIFA, de către clubul Balkani, astfel încât, în ciuda eforturilor susținute din ultimele zile, nu s-a mai putut schimba nimic înaintea jocului! Iar fotbaliștii veniti în această vară, Mateiu, Ricardinho, Keita, Stănică și Tudorie au văzut confruntarea din tribune, însă, cu siguranță, ei se vor regăsi în lot chiar de la următoarea partidă oficială.
Pe „lupi” îi asteapta derbiul cu Dinamo de la București. Meciul se va disputa duminică, 21 iulie, de la ora 21.30, pe arena „Arcul de Triumf”. Sursa foto:fcpetrolul.ro/Răzvan Păsărică/ www.sportpictures.eu

Bănicioiu, „paradit” doar cu denunțul lui Cocoş. Victor Ponta dezvaluie cum a fabricat DNA dosarul ex-ministrului Nicolae Banicioiu, achitat in prima instanta: „Pro Romania si PMP trebuiau eliminate din Parlament”

Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0726.080.191