Prahova a contraatacat și a câștigat!

CSJ Prahova a debutat și pe teren propriu în noul sezon cu o nouă victorie categorică. De data aceasta victimă a fost Universitatea Cluj, antrenată de fosta mare handbalistă Vali Ardean-Elisei. Trupa prahoveană s-a impus mai ales datorită golurilor marcate pe contraatac si faza a doua. În prima repriză, în special, Ana Berbece și Cătălina Sava nu au iertat mingile lansate de coechipierele lor. De apreciat faptul că Ana a marcat majoritatea golurilor din postura de extremă deși a fost folosită pe post de inter dreapta, de principalul Adrian Chiruț.

O altă mutare “în afara fișei postului” a antrenorului Chiruț a fost cea a Nataliei Striukova care a început ca extremă dreapta însă a punctat de pe postul care a consacrat-o, cel de inter. Secundul Robert Comendant s-a agitat mult pe margine, mai ales în prima repriză, fiind “cu gura” pe fete poate și pentru a le ține concentrate având în vedere că Clujul este cu totul o altă echipă față de sezonul trecut. Cu toate acestea greșelile ușoare tot și-au făcut loc în jocul Prahovei iar într-un meci cu o echipă tare această lipsă de concentrare poate conta mult.

Deocamdată, contează că CSJ Prahova a luat startul cu două victorii din tot atâtea meciuri. A învins Clujul, 32-17(18-10), iar acum este cu gândul la runda viitoare. Pentru că Divizia A ia o pauză, prilejuită de o acțiune a echipei națonale, gruparea prahoveană revine în campionat pe 5 octombrie atunci când va juca, în deplasare, la CSU Oradea. Pentru Prahova au evoluat în acest meci: Paraschiv(6 mingi salvate din 15 aruncari), Tymoshenkova(3/11) – A. Berbece 6 goluri, B. Berbece 4, Sava 3, Alexandru 3, Dumitrașcu 3, Krsnik 2, Băcăoanu 2, Cîrjan 2, Petre 2, Epureanu 2, Striukova 1, Stoleru 1, Andrița 1, Sărățeanu.

Ana Berbece:’’A fost un meci interesant si pentru ca undeva in adancul sufletului meu inima a ramas la U, insa ma bucur ca am obtinut cele trei puncte in fata propriilor spectatori carora le multumim mult ca au venit sa ne sustina. Ii asteptam in numar si mai mare la meciurile viitoare sa fie alaturi de noi. Ma descurc bine si ca inter, imi place si pe acest post. Atata timp cat ajut echipa o sa-mi fac treaba unde e nevoie”, a declarat Berbece.

Bănicioiu, „paradit” doar cu denunțul lui Cocoş. Victor Ponta dezvaluie cum a fabricat DNA dosarul ex-ministrului Nicolae Banicioiu, achitat in prima instanta: „Pro Romania si PMP trebuiau eliminate din Parlament”

Adrian Chiruț:’’Au aparut si or sa mai apara greselile usoare, dar e bine ca mai avem timp pana la play-off sa le eliminam. Eu imi doresc sa marcam de multe ori pe contraatac si pe faza a doua pentru ca apar aparari masive, puternice, unde e foarte greu sa dai gol. Imi doresc sa avem o aparare buna ca sa apara aceste faze si sa punem adversarul in dificultate”, a declarat Chiruț.

Surse/ Licitație măsluită, la CJ Prahova: Vicele Cristian Apostol a dat ordin ca firma unei foste consiliere PNL să câştige transportul de persoane în Prahova

Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0726.080.191