
Specialiștii au încheiat evaluarea psihiatrică a bărbatului care a pus foc, pe 18 iunie, la stația de epurare de la Măgurele.
Conform expertizei, bărbatul – cunosccut cu probleme psihice – a avut discernământ și răspunde penal.
,,Urmare a producerii unui incendiu la Stația de epurare din comuna Măgurele, la data de 18 iunie 2025, eveniment soldat cu distrugeri materiale semnificative, bărbatul bănuit de comiterea faptei, a fost internat inițial într-o unitate medicală de specialitate pentru evaluare psihiatrică.
La data de 25 iunie 2025, acesta a fost prezentat la Serviciul Județean de Medicină Legală Ploiești, în vederea stabilirii existenței discernământului la momentul comiterii faptei. Conform concluziilor preliminare ale expertizei, bărbatul ar fi avut discernământ păstrat și răspunde penal.
Ca urmare, față de acesta a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, Ulterior, la data de 26 iunie 2025, a fost prezentat unității de parchet competente, iar în urma sesizării instanței, a fost dispusă măsura arestării preventive pentru o perioadă de 30 de zile.
Cercetările sunt continuate de polițiștii din cadrul Poliției orașului Vălenii de Munte sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de distrugere și violarea sediului profesional,, a anunțat IPJ Prahova.
Pagubele produse de acesta au fost evaluate, inițial la aproximativ 500 de mii de euro.




Teorie lansată de Sebastian Ghiță: „Red alert! Partidele Pro Occident sunt obligate să ajungă la o soluție de guvernare”
După pelerinajul electoral făcut pentru noul premier maghiar, întrebarea momentului: A participat consilierul Tonciuc și la parada LGBT de la Budapesta?
Mai avem țară sau suntem colonie? Un nou „tun” dat de guvernul Bolojan. Ce contract a semnat ieri cu o companie germană






