
Heidelberg, Germania – Zilele trecute, orașele Heidelberg, Offenburg și Baden-Baden au găzduit o serie de manifestări culturale și comemorative de excepție, dedicate domnitorilor români Vlad Țepeș și Alexandru Ioan Cuza, organizate de Asociația Culturală „Alexandru Ioan Cuza” din Heidelberg, în parteneriat cu SMV Ploiești și cu sprijinul Consulatului General al României la Stuttgart.
În cartierul Kirchheim din Heidelberg, la Casa de Cultură, a fost vernisată expoziția itinerantă „Vlad Țepeș – Personalitate Medievală Europeană”, alcătuită din 16 panouri documentare (1m x 0,7m). Cu acest prilej, a fost proiectat filmul documentar despre domnitorul român, realizat în România cu colaborarea unei televiziuni italiene. Tot aici s-a desfășurat simpozionul „Vlad Țepeș – ultimul cruciat. Ctitor de biserici, cetăți și orașe. Fondatorul capitalei României”, în cadrul căruia a fost prezentată și traducerea inscripției misterioase de la Napoli, ce ar indica locul unde se află mormântul lui Vlad Țepeș.
Manifestarea a inclus și o notă culturală inedită: prezentarea vinului „Voievodul Vlad Țepeș”, produs de Cramele Bolgiu din Urlați, județul Prahova, oferit ca simbol al continuității tradițiilor românești.
La mulţi ani, Virgiliu Nanu! Preşedintele CJ Prahova împlineşte azi 52 de ani
Un al doilea punct important a fost comemorarea domnitorului Alexandru Ioan Cuza, la bustul acestuia din Heidelberg, donat municipalității locale de către județul Prahova în 2010. Evenimentul s-a bucurat de prezența consulului general al României la Stuttgart, Excelența Sa Vlad Vasiliu, precum și a conducerii Asociației românilor din localitate. Au fost depuse coroane și buchete de flori, cu panglică tricoloră, în semn de respect și recunoștință pentru cel care a pus bazele statului român modern.
În Offenburg, delegația a identificat biserica catolică în care, potrivit tradiției, Vlad Țepeș ar fi trecut la catolicism și s-ar fi logodit cu Ilona Szilágyi, verișoara regelui Matia Corvin, în anul 1474. În biserică a fost identificat un basorelief cu simboluri dragonice, iar discuțiile cu preotul local au completat acest moment istoric. Au fost donate reviste bilingve româno-germane cu cronologia vieții lui Vlad Țepeș, ediția nr. 48/2025.
Un al treilea moment s-a desfășurat la Baden-Baden, unde a fost vizitată Capela Sturdza și monumentul Domnitorului Mihail Sturdza, donat în 2011 de județul Prahova orașului german, aflat în marele parc al capelei. Cu acest prilej au fost oferite materiale din seria „Cei ce ne-au dat nume”, publicația SMV.
Manifestările s-au încheiat în seara zilei de 12 iulie 2025, în sala de festivități a orașului Heidelberg, unde SMV Ploiești a donat:
- 1.000 de exemplare ale revistei „Cei ce ne-au dat nume”
- 6 poliplanuri color ale expoziției
- 10 casete cu „Vinul Domnitorului Vlad Țepeș”
S-a convenit ca parteneriatul dintre SMV Ploiești și Asociația Culturală „Alexandru Ioan Cuza” din Heidelberg să continue, în baza unui protocol de colaborare pe termen lung.
„Un exemplu autentic de cooperare europeană în domeniul culturii și istoriei” – a concluzionat consulul general Vlad Vasiliu în încheierea evenimentelor.





Mai avem țară sau suntem colonie? Un nou „tun” dat de guvernul Bolojan. Ce contract a semnat ieri cu o companie germană
Filiera germană de la conducerea României. Ce îi unește pe Siegfried Mureșan, Ilie Bolojan, Oana Gheorghiu, Dragoș Anastasiu și Dominic Fritz




