
Vă anunțăm faptul că, potrivit reprezentanților Consiliului Județean Prahova, de la emiterea ordinului de începere, care a fost dat pe 17 iulie 2025, sunt înregistrate progrese semnificative în ceea ce privește lucrările pentru racordarea Văii Slănicului la sistemul național de gaze naturale. Lucrările avansează, iar de acest lucru s-au convins și primarii localităților de pe Valea Slănicului, inclusiv din Slănic, când s-a mers în teren pentru a se vedea stadiul de realizare a proiectului, alături de președintele administrației județene, Virgiliu Nanu. Întrucât constructorul a dat asigurări că întreaga lucrare va fi finalizată până la sfârșitul lunii noiembrie a.c., șeful administrației prahovene a anunțat că va monitoriza ritmul și calitatea execuției lucrărilor. ”Este un proiect așteptat de comunitățile de pe Valea Slănicului și mă bucur că, în colaborare cu primăriile din zonă, am reușit să-l deblocăm și să-l punem în mișcare. Le mulțumesc tuturor primarilor implicați pentru colaborarea foarte bună și în același timp ne cerem scuze locuitorilor pentru disconfortul generat de lucrările aflate în desfășurare. Este un efort temporar, pentru un câștig major pe termen lung”, a declarat Virgiliu Nanu, președintele Consiliului Județean Prahova, reamintind faptul că această investiție de amploare va asigura racordarea a peste 8.000 de gospodării și a peste 100 de instituții publice de pe Valea Slănicului la rețeaua de gaze naturale.
De asemenea, vă informăm și despre faptul că, la sfârșitul lunii trecute, într-o ședință a Consiliului Județean Prahova, a fost aprobată și documentația de atribuire a contractului de concesiune a serviciului de utilitate publică de distribuție a gazelor naturale pentru comunele Cocorăștii Mislii, Vâlcănești, Cosminele, Dumbrăvești, Vărbilău, Aluniș, Ștefești, Bertea și orașul Slănic. ”Pentru stabilirea operatorului se impune atribuirea contractului de concesiune a serviciului de distribuție a gazelor naturale prin licitație publică deschisă. În conformitate cu prevederile din Cadrul general din 3 aprilie 2019 privind regimul juridic al contractelor de concesiune a serviciului de utilitate publică de distribuție a gazelor naturale, procedurile pentru acordarea concesiunilor, conţinutul-cadru al caietului de sarcini, aprobat prin HG nr. 209/2019, au fost parcurse etapele preliminare inițierii procedurii de concesionare, sens în care a fost întocmit dosarul preliminar, s-a realizat Studiul de fundamentare a deciziei de concesionare a serviciului de utilitate publică de distribuţie a gazelor naturale și a fost demarată procedura de concesionare prin licitație publică deschisă a serviciului de distribuție gaze naturale pentru comunele Cocorăștii Mislii, Vâlcănești, Cosminele, Dumbrăvești, Vărbilău, Aluniș, Ștefești, Bertea și orașul Slănic, județul Prahova”, se menționează în hotărârea adoptată. Aprobarea acestei documentații – care, de altfel, fusese anunțată tot pe 17 iulie 2025, când a fost semnat ordinul de începere a proiectului ”Conectare rețea inteligentă de distribuție gaze naturale în județul Prahova”- era necesară și obligatorie. Și asta întrucât reprezintă ultima etapă în cadrul proiectului ce se află în derulare – ”Înființare rețea inteligentă de distribuție gaze naturale în județul Prahova – comunele Cocorăștii Mislii, Vâlcănești, Cosminele, Dumbrăvești, Vărbilău, Aluniș, Ștefești, Bertea și Orașul Slănic” – pentru care administrația județeană a obținut finanțare nerambursabilă, contractul fiind semnat în luna iunie 2022.
Consilierii PSD Ploiești propun prelungirea subvenției la gigacalorie pe perioada verii











