
Un afiș de promovare turistică lansat recent în Italia a adus în prim-plan o imagine cu o încărcătură simbolică puternică: bustul voievodului Vlad Țepeș, amplasat la Complexul Monumental Santa Maria la Nova din Napoli, alături de silueta impunătoare a Vezuviului.

Într-o postare pe rețelele de socializare, Mircea Cosma, președintele Societății Cultural-Istorice Mihai Viteazul Ploiești, a declarat: „Noi cei de la SMV Ploiești suntem onorați ca bustul donat de noi să fie reclama turistică a anului 2025: Vezuviul și Vlad Țepeș”.
La mulţi ani, Virgiliu Nanu! Preşedintele CJ Prahova împlineşte azi 52 de ani
Lucrarea, realizată în bronz de sculptorul George Dumitru, a fost donată în cadrul proiectului cultural-istoric „Dimensiunea Europeană a lui Vlad Țepeș”, derulat de SMV Ploiești.




Mai avem țară sau suntem colonie? Un nou „tun” dat de guvernul Bolojan. Ce contract a semnat ieri cu o companie germană
Filiera germană de la conducerea României. Ce îi unește pe Siegfried Mureșan, Ilie Bolojan, Oana Gheorghiu, Dragoș Anastasiu și Dominic Fritz


