Recomandări video

Loading videos...

VIDEO/ Interviu cu Mariana Miu Grigorescu, manager Spital Sinaia: Cel mai nou spital din Prahova se apropie de finalizare

VIDEO/ Interviu cu Mariana Miu Grigorescu, manager Spital Sinaia: Cel mai nou spital din Prahova se apropie de finalizare

În primăvara anului 2026, noul spital din Sinaia va fi gata pentru autorizare: o unitate medicală modernă înzestrată la modul excepțional și deservită de personal dedicat și profesionist. Până atunci, în vechea clădire construită în anul 1895 dar reabilitată continuu în ultimii ani și dotată cu aparatură performantă, personalul medical se pregătește pentru Sărbătorile de Iarnă, când stațiunea va fi din nou asaltată de turiști. Iar pentru medici, sărbătorile tot zile de muncă vor fi, mai pline și mai obositoare, dar încheiate cu cel mai frumos dar pe care cineva îl poate oferi: sănătatea.

Consilierii PSD Ploiești propun prelungirea subvenției la gigacalorie pe perioada verii

Managerul Spitalului Orășenesc Sinaia, Mariana Miu-Grigorescu, este în funcție de 11 ani. În tot acest timp, a implementat multe proiecte care au menținut unitatea medicală bine definită pe harta sănătății în România. Cu atât mai mult cu cât spitalul este cu adevărat unul special, având în vedere specificul zonei: cea mai vizitată stațiune montană, cei mai populari munți pentru turismul montan practicat de ,,alpiniști,, neexperimentați și, evident, predispuși accidentelor, plus traficul rutier infernal de pe Valea Prahovei.

Emil Drăgănescu, administratorul public al Prahovei, mesaj de Ziua Drapelului: „Între Klauss, Dominic sau Siegfried, parcă mai mult îmi plac numele: Sorin, Nicușor, Victor”

Astfel că, la Spitalul Sinaia ajung oameni cu tot felul de probleme. Și, important este că are de toate. Obiectiv prioritar pentru Primăria Sinaia, spitalul a fost înzestrat cu aparatură modernă pentru toate specialitățile, nu duce niciodată lipsă de medicamente și alte lucruri vitale pentru desfășurarea actului medical în cele mai bune condiții, iar personalul medical este dedicat și profesionist.

Alertă maximă pe strada Andrei Mureșanu: Un copac complet putrezit stă să cadă FIX pe o trecere de pietoni! Domnule Polițeanu, mai lăsați Facebook-ul?

Dar adevărata ,,perlă,, a Perlei Carpaților în domeniul Sănătății, spitalul orășenesc ridicat prin CNI, va fi gata pentru autorizare in primăvara anului viitor,   Gândit după standarde moderne, în noul spital totul va fi la superlativ: spații și dotări, un loc unde orice medic își va dori să profeseze, iar orice pacient se va simți confortabil și în siguranță.

Este un vis transformat în realitate și pentru managerul Mariana Miu-Grigorescu. A păstrat în birou vechea machetă a proiectului care trebuia implementat încă din anii 80, pe vremea comunismului.

Noul proiect este, evident, adaptat nevoilor actuale. Iar realizarea lui înseamnă enorm pentru toată lumea, de la conducere, medici, autoritatea locală și centrală, până la pacienți, beneficiarii de drept și cei mai importanți ai acestuia.

PHonline.ro

 

 

Video PHonline.ro

Loading...
Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0734.908.468