Partidul ungar de opoziţie Coaliţia Democrată (DK) a anunţat marţi iniţierea unei sesiuni extraordinare a parlamentului pentru a elimina dreptul de vot în alegerile din Ungaria al alegătorilor cu dublă cetăţenie care trăiesc peste graniţe, informează agenţia de presă ungară MTI.
Vicepreşedintele partidului, Sandor Ronai, a declarat într-o conferinţă de presă online că, potrivit datelor compilate de Oficiul Electoral Naţional (NVI), aproape de persoane s-au înregistrat deja din afara Ungariei pentru a vota la alegerile din 12 aprilie.
Or, cercetările DK au arătat că majoritatea covârşitoare a acestora au votat pentru Fidesz, notează Agerpres.
„Conform calculelor noastre, acei o jumătate de milion de alegători ar aduce Fidesz patru locuri în parlament”, a explicat politicianul ungar.
Potrivit unei analize Europa Liberă, peste de maghiari care locuiesc în România erau înregistrați pentru a vota în alegerile din 2022 din Ungaria
Parlamentul unicameral al Ungariei (Adunarea naţională) are 199 de locuri, dintre care 135 sunt ocupate în momentul de faţă de partidele aflate la guvernare, Fidesz (116) şi KDNP(19).




Bogdan Toader, reconfirmat la conducerea PSD Ploiești: „Politica are valoare doar când produce rezultate pentru oameni”
ORAȘUL SE DEZINTEGREAZĂ LA PROPRIU! Copac putrezit prăbușit peste cablurile electrice pe strada Torcători. Ploieștenii, la un pas de moarte în timp ce Polițeanu se ceartă pe Facebook!
Virgil Nanu anunță că Centura Comarnic intră în linie dreaptă: finalizarea lucrărilor este estimată pentru luna august
