Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan, reales duminică pentru un al treilea mandat, nu mai participă la summitul „Comunităţii Politice Europene” (CPE), care se va desfăşura joi în apropiere de Chişinău, scrie miercuri publicaţia
Erdogan era aşteptat la acest summit, care se doreşte a fi o demonstraţie de solidaritate în faţa Rusiei, dar s-a retras în ultimul moment, notează sursa citată de Agerpres, care afirmă că trei oficiali implicaţi în pregătirea reuniunii i-au confirmat informaţia.
Ministrul de externe al Republicii Moldova, Nicu Popescu, a declarat marţi la o conferinţă de presă că numai două delegaţii, pe care nu le-a precizat, nu-şi confirmaseră încă participarea la reuniunea ce va avea loc la Castelul Mimi, situat la circa 30 de kilometri de Chişinău şi unde se află o cramă renumită.
Summitul, desfăşurat pentru a doua oară în acest format, reuneşte cele 27 de state membre ale UE, plus zece ţări din vecinătatea blocului comunitar. Vor participa de asemenea preşedinţii principalelor instituţii ale UE, respectiv Comisia, Consiliul European şi Parlamentul European.




Teorie lansată de Sebastian Ghiță: „Red alert! Partidele Pro Occident sunt obligate să ajungă la o soluție de guvernare”
După pelerinajul electoral făcut pentru noul premier maghiar, întrebarea momentului: A participat consilierul Tonciuc și la parada LGBT de la Budapesta?
Mai avem țară sau suntem colonie? Un nou „tun” dat de guvernul Bolojan. Ce contract a semnat ieri cu o companie germană


