Președintele Ucrainei a declarat că nu este sigur dacă va candida din nou la funcția de președinte, dacă alegerile vor avea loc după încheierea războiului.
Într-un interviu acordat publicației italiene Corriere Della Sera, preledintele Zelenski a declarat: „Adevărata întrebare este când vom putea organiza alegeri? Ele vor avea loc cu siguranță după încheierea războiului, nu în timpul armistițiului temporar”, scrie European Pravda.
Preledintele a mai menționat că nu s-a hotărât dacă va participa la alegerile prezidențiale. „Nu sunt deloc sigur că voi candida (la funcția de președinte – ), voi vedea ce vor dori ucrainenii”, a spus el.
Avioanele de vânătoare Mirage 2000 ale Ucrainei au trecut în sfârșit la ofensivă. Misiuni riscante în spatele liniilor inamice
Răspunzând la întrebarea privind criticile referitoare la ineficiența luptei împotriva corupției, președintele a reamintit că în Ucraina au fost create instituții independente, capabile să combată corupția. „Le susțin în toate modurile posibile, dar anchetele trebuie să fie efectuate de ele”, a spus el.
Ultima declarație pe această temă a fost făcută de Zelenski în decembrie. El a spus atunci că este pregătit pentru alegerile prezidențiale, dacă partenerii internaționali vor putea asigura securitatea în timpul desfășurării acestora.
În februarie 2026, Zelenski a mai declarat că Ucraina este pregătită să organizeze alegeri cu condiția unui armistițiu de două luni și a propus Rusiei un armistițiu pentru ca Federația Rusă să organizeze alegeri pe teritoriul său.
Momentul în care Ucraina distruge „dușmanul său de moarte” care poate detecta 20 de ținte pe minut




ORAȘUL SE DEZINTEGREAZĂ LA PROPRIU! Copac putrezit prăbușit peste cablurile electrice pe strada Torcători. Ploieștenii, la un pas de moarte în timp ce Polițeanu se ceartă pe Facebook!
Virgil Nanu anunță că Centura Comarnic intră în linie dreaptă: finalizarea lucrărilor este estimată pentru luna august
Mihai Apostolache: „Polițeanu este într-o continuă campanie electorală și uită că a fost ales să administreze acest oraș”


