Șeful Consiliului Național de Securitate al Iranului afirmă că „un număr” de soldați americani au fost capturați de la începutul ostilităților, acum o săptămână, potrivit Al Jazeera.
El nu a specificat câți au fost capturați sau circumstanțele capturării lor.
În opinia sa, Statele Unite și Israelul urmăresc „dezintegrarea” țării.
„Obiectivul lor era dezintegrarea fundamentală a Iranului (Republica Islamică)”, a afirmat sâmbătă șeful Consiliului Suprem de Securitate Națională iranian, într-un interviu înregistrat, difuzat la televiziunea de stat.
Larijani a considerat că Statele Unite au încercat să reproducă în Iran operațiunea din Venezuela: „Ei credeau că va fi ca în Venezuela: vor lovi, vor prelua controlul și totul se va termina. Dar acum sunt prinși în capcană”, a adăugat el
Un purtător de cuvânt al Comandamentului Central al SUA (CENTCOM) a negat că Iranul ar fi capturat soldați americani, după ce șeful Consiliului Național de Securitate al Iranului a afirmat acest lucru.
„Afirmațiile regimului iranian privind capturarea soldaților americani sunt încă un exemplu al minciunilor și înșelăciunilor sale”, a declarat purtătorul de cuvânt pentru Al Jazeera Arabic.




PSD a decis să intre la guvernare. Sorin Grindeanu este propunerea de premier: “Le-am cerut colegilor mei un vot pentru a avea libertate totală în alegerea echipei de miniștri”
SURSE – Nicușor Dan va încredința mandatul de premier PSD. Sunt luate în calcul două nume, Grindeanu și Rogobete. Urmează guvern monocolor, doar cu psd-iști. AUR este exclus din toate calculele politice
VIDEO: Infrastructura are prioritate în mandatul lui Virgil Nanu. A fost aprobat acordul cu CNAIR pentru lărgirea ieșirii spre Strejnicu și pasajul DN 1

