
Un nou demers cultural de amploare prinde contur în cadrul proiectelor promovate de SMV Ploiești. Potrivit celor mai recente informații oferite de Mircea Cosma, tabloul dedicat Mariei Balsa – considerată de numeroase izvoare istorice fiica lui Vlad Țepeș – se află în stadiul final de execuție.
Lucrarea, realizată de pictorul și profesorul George Dumitru, impresionează atât prin dimensiuni, cât și prin simbolistică: 2,10 metri înălțime și 1,60 metri lățime. Tabloul este gândit ca o piesă centrală în promovarea legăturilor istorice dintre spațiul românesc și cel italian.
Recepția oficială a lucrării este programată în perioada 7–11 mai 2026, urmând ca aceasta să fie expusă timp de 10 zile la muzeul din Gherghița, înainte de a fi donată Muzeului „Palazzo Glinni – Vlad Țepeș – Maria Balsa” din Acerenza.
Guvernul Veștea va fi votat AZI: audieri accelerate și vot de învestire programat la 21:30
Momentul transferului va coincide cu deschiderea oficială a expoziției „Vinurile principilor Basarabi”, programată între 7 iunie și 10 iulie 2026, un eveniment ce reunește istoria, arta și tradițiile viticole într-un concept cultural amplu.
Inițiativa reconfirmă interesul crescut pentru figura Mariei Balsa și pentru conexiunile istorice dintre România și sudul Italiei, proiectele coordonate de SMV Ploiești continuând să aducă în prim-plan pagini mai puțin cunoscute ale trecutului.




Provița de Jos: Primarul Ionuț Bocioacă îi mulțumește președintelui CJ Prahova, Virgiliu Nanu, pentru asfaltarea drumurilor din comună
VIDEO: Familia cu cinci copii, aruncată în stradă. Persoanele vulnerabile din Ploiești tratate cu dezinteres de administrația Polițeanu


