Viktor Orban, liderul Fidesz-KDNP şi prim-ministru în exerciţiu, a declarat sâmbătă că va renunţa la mandatul câştigat în urma recentelor alegeri parlamentare din Ungaria, transmite MTI.
Orban a declarat că energia sa va fi utilizată mai bine pentru reorganizarea „părţii naţionale” decât pentru a sta în Parlament.
Politicianul ungar a anunţat, de asemenea, că şeful cabinetului său de prim-ministru, Gergely Gulyas, va conduce grupul parlamentar Fidesz.
Guvernul Veștea va fi votat AZI: audieri accelerate și vot de învestire programat la 21:30
Într-un videoclip postat pe Facebook, Orban a anunţat că şedinţa consiliului de administraţie al Fidesz tocmai s-a încheiat, în cadrul acesteia fiind luate mai multe decizii importante, ce vizează o restructurare radicală a grupului parlamentar al partidului, noul grup urmând să se formeze luni sub conducerea lui Gulyas.
Viktor Orban a subliniat că mandatul pe care l-a câştigat ca lider al listei Fidesz-KDNP este, din punct de vedere tehnic, un loc parlamentar al Fidesz, motiv pentru care a decis să renunţe la el.
„Sunt necesar nu în Parlament, ci în reorganizarea părţii naţionale”, a spus el.
Viktor Orban a mai declarat că membrii consiliului de administraţie i-au recomandat să îşi continue activitatea în fruntea Fidesz.
„Dacă congresul mă onorează cu încrederea sa, sunt pregătit pentru această sarcină”, a adăugat liderul maghiar.




Provița de Jos: Primarul Ionuț Bocioacă îi mulțumește președintelui CJ Prahova, Virgiliu Nanu, pentru asfaltarea drumurilor din comună
VIDEO: Familia cu cinci copii, aruncată în stradă. Persoanele vulnerabile din Ploiești tratate cu dezinteres de administrația Polițeanu
