Recomandări video

Loading videos...

Patru handbaliste din Ploiești reprezintă România! Dar o fac din postura de jucătoare a altor cluburi!

Patru handbaliste din Ploiești reprezintă România! Dar o fac din postura de jucătoare a altor cluburi!

Screenshot


Astăzi, naționala feminină U20 a României debutează la Campionatul Mondial din China, competiție programată în perioada 24 iunie – 5 iulie 2026. Pentru handbalul ploieștean, această participare are o semnificație specială, deoarece în lotul României se regăsesc Alexia Niță și Enryka Valentina Bodijar, scrie pagina de facebook Handbal Ploiesti. Cele două handbaliste au fost formate la CSM Ploiești de antrenoarea Geta Opincariu.

Screenshot


Cele două handbaliste reprezintă România la cel mai înalt nivel al handbalului juvenil mondial, după ce au făcut pasul către formații importante din Liga Florilor. Niță evoluează în prezent pentru HC Zalău, iar Bodijar pentru SCM Universitatea Craiova.

Alte două sportive lansate de handbalul ploieștean sunt prezente la lotul national. Daria Comendant și Elena Coșerea, două sportive formate tot de Clubul Sportiv Municipal, sunt prezente la o acțiune de pregătire a naționalei de junioare a României (2008-2009), care se desfășoară la Râmnicu Vâlcea până pe 28 iunie.

În prezent, Comendant evoluează pentru Dunărea Brăila, iar Coșerea pentru CSM București. După stagiul de pregătire de la Râmnicu Vâlcea, Daria, Elena și celelalte tricolore vor participa la o serie de jocuri bilaterale în Portugalia, la Estarreja, în perioada 28 iunie – 2 iulie 2026. După cum se vede sunt patru handbaliste care puteau să reprezinte Ploieștiul, dar joacă pentru cluburi din alte orașe. Sursa:facebook/handbal ploiesti

PSD a decis să intre la guvernare. Sorin Grindeanu este propunerea de premier: “Le-am cerut colegilor mei un vot pentru a avea libertate totală în alegerea echipei de miniștri”

Video PHonline.ro

Loading...
Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0734.908.468