Recomandări video

Loading videos...

Cine este în spatele fermei ilegale de criptomonede din Satu-Mare. Ce se știe

Cine este în spatele fermei ilegale de criptomonede din Satu-Mare. Ce se știe

Apar noi amănunte despre cea mai mare instalație ilegală pentru a produce criptomonede descoperită în România. Inspectorii Direcției Regionale Antifraudă Oradea verifică de 48 de ore toate aparatele descoperite în clădirea dezafectată din Satu Mare. Potrivit unor surse din ANAF, deținătorii din acte ai spațiului sunt două firme din Constanța, foarte cunoscute în domeniul Horeca, mai ales în administrarea de baruri.

Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar în dosarul mitei electorale. Contestația depusă de primarul Bucureștiului a fost respinsă

Cum a fost descoperită ferma de criptomonede

Potrivit Agenției Naționale de Administrare Fiscală, zona depozitelor de la marginea municipiului Satu-Mare era supravegheată de mai mult timp de inspectorii anti-fraudă de la ANAF Oradea. Controlul a fost declanșat în urma unor analize de risc și a unor verificări operative care au arătat neconcordanțe majore între activitatea reală desfășurată în locația din Satu Mare și datele declarate autorităților fiscale.

Acum începe cu adevărat „paranghelia”: După restructurările Primăriei Ploiești, cetățenii vor aștepta 30 de zile pentru un act, iar casieriile se închid!

„Un element deosebit de relevant constatat de inspectori îl reprezintă faptul că, în perioada august 2025 – aprilie 2026, locația verificată a înregistrat un consum de energie electrică estimat la aproximativ 7 milioane de lei, specific unei activități economice de amploare. Cu toate acestea, nu au fost raportate activități economice și nu au fost declarate niciun fel de venituri, rezultând elemente privind desfășurarea unor operațiuni semnificative în afara evidențelor fiscale”, a transmis ANAF într-un comunicat preluat de

FĂRĂ MILĂ PENTRU BIETELE ANIMALE! Consilierii primarului Polițeanu au votat ÎMPOTRIVA înființării serviciului pentru câinii fără adăpost. „Mișcarea Noi, Ploieștenii” nu sunt de acord cu salvarea câinilor de pe străzi!

Cum activitatea era desfășurată de persoane care nu erau organizate potrivit legii, inspectorii ANAF Antifraudă au confiscat întreaga infrastructură folosită pentru producerea activelor digitale: 407 echipamente de minare, evaluate la peste 2 milioane de lei.

Cât curent consuma ferma de minat criptomonede

La un calcul estimativ, dacă luăm un calcul două variante de consum mediu pe locuință – de 250 și 150 kWh pe lună, reiese că ferma de criptomonede folosea electricitate cât pentru un sat întreg sau un cartier de oraș – undeva la sau chiar de locuințe obișnuite. Inspectorii ANAF încearcă să afle câți bani au câștigat proprietarii fermei descoperite în Satu Mare și mai ales ce taxe și impozite ar fi trebuit să plătească la stat.

Deocamdată s-a descoperit că administratorii spațiului nu ar fi achitat contravaloarea energiei electrice către furnizori, aspect care a contribuit la declanșarea verificărilor. Surprinzător, conform , autoritățile au așteptat reprezentanții firmelor la locația controlată, dar la momentul descinderilor în forță aceștia nu s-au prezentat, în pofida faptului că bunurile aflate în hală erau evaluate la sute de mii de euro. 

Mai multe pentru tine

Unde puteți reclama fraude fiscale

Aveți suspiciuni despre o posibilă fraudă fiscală? Puteți sesiza suspiciunile dvs în scris,  completând formularul disponibil la adresa  sau prin accesarea gratuită a Serviciului TelVerde la numărul de telefon 088 800 085 (24 ore din 24).

Video PHonline.ro

Loading...
Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0734.908.468