
Vestiții artiști de muzică populară, soții Cornelia și Lupu Rednic, au primit un cadou aparte, surprinzător, ca idee. Am aflat cine le-a realizat păpușile din sticla de palincă de Maramureș, dar vă prezentăm, exclusiv pentru Click! și dieta artistului, care l-a ajutat să slăbească.
„Am primit sticla în dar de la un prieten”
Cornelia și Lupu Rednic țin acasă, la loc de cinste, o piesă rară de artizanat, realizată de meșterii populari din Maramureș:
„Am primit sticla în dar, de la un prieten, sunt păpuși realizate după chipurile noastre, sunt și numele noastre trecute acolo. În sticlă este horincă de Maramureș, foarte bună”, ne-a dezvăluit Lupu Rednic, exclusiv pentru Click!
La mulţi ani, Virgiliu Nanu! Preşedintele CJ Prahova împlineşte azi 52 de ani
Cum este realizată, de fapt, această lucrare de artizanat?
Musafirii lor se tot miră cum a fost posibil ca acele păpuși din lemn să fie introduse într-o sticlă. Iată care este, de fapt, marele secret: o astfel de lucrare este cioplită din lemn de dud sau de cireș și este realizată pe bucăți.
Apoi, fiecare piesă este introdusă prin gâtul îngust al sticlei, cu o precizie microscopică, cu ajutorul unor pensete speciale. Fixarea păpușilor pe fundul sticlei se face cu ajutorul unor tije. La sfârșit, se toarnă horincă sau pălinca din prune sau din mere, de peste 50 de grade.
Lupu Rednic a trecut la dietă, ca să mai slăbească
De la o vreme, Lupu Rednic a decis să ducă un stil de viață sănătos. Iată care este dieta lui, care l-a ajutat să mai scape de câteva kilograme:
„De pildă, în fiecare dimineață, mănânc vreo două ouă fierte, dar moi, cu o bucată de brânză, poate fi și cu mucegai. Ca să fac o glumă, vă spun că eu mănânc și dacă e stricată. După această masă, de la orele , nu mai mănânc însă nimic până la ora ”.
„Beau și câte un păhărel de horincă!”
Lupu Rednic ne-a mai menționat și că, în dieta gândită de el, a inclus și horinca, celebra băutură tradițională, pe care o aduce, la București, tocmai din Maramureșul natal:
Mai multe pentru tine
„După ce mănânc, la ora , beau și un păhărel de horincă, dacă nu trebuie să mai merg pe undeva cu mașina. Și, până dimineață, asta mi-a fost masa”.
„Țin post negru și câte șase zile”
Artistul de muzică populară Lupu Rednic ne-a mai dezvăluit că rezistă și câte șase zile fără pic de mâncare:
„Încerc să țin post miercurea și vinerea. Însă mai țin și post negru, de șase zile, fără mâncare, numai cu apă. Mă simt foarte bine, după această perioadă, aș zbura, dar n-am pistă să decolez. Postul negru e bun pentru sănătate, în cazul meu.
Am mai slăbit câteva kilograme, vreo 3-4 kg, atât cât trebuie, cât vrea Dumnezeu. Mă întreabă mulți cum rezist fără să mănânc șase zile. Și mie mi-e o foame de lup, câteodată, dar n-am ce face. Suntem oameni credincioși, ținem toate posturile”, ni s-a mai confesat Lupu Rednic, exclusiv pentru Click!




Mai avem țară sau suntem colonie? Un nou „tun” dat de guvernul Bolojan. Ce contract a semnat ieri cu o companie germană
Filiera germană de la conducerea României. Ce îi unește pe Siegfried Mureșan, Ilie Bolojan, Oana Gheorghiu, Dragoș Anastasiu și Dominic Fritz






