
Un after school situat pe strada Nicolae Iorga, din Ploiesti, a devenit motiv de disperare in randul locuitorilor din zona, din cauza galagiei pe care zeci de copii o fac zi de zi, de dimineata pana dupa amiaza, inclusiv in orele de liniste, in gradina casei in care functioneaza unitatea.
Consilierii PSD Ploiești propun prelungirea subvenției la gigacalorie pe perioada verii
Dupa cum spuneam, oricat de mult i-am iubi pe cei mici, vacarmul pe care un grup mare de copii il poate face in orele de odihna nu poate fi acceptat cu zambetul pe buze.
Mai ales ca in zona locuiesc, in mare parte, persoane in varsta, dar si familii care au nou-nascuti. Acestia au nevoie de liniste, macar o ora pe zi, cu toate ca galagia in exces nu are ce cauta in lumea civilizata, intre case si blocuri.
Mai multi cititori ne-au semnalat la redactie problema after school-ului Sisu Academy, motiv pentru care am decis sa atragem atentia atat conducerii acestei unitati, cat si autoritatilor locale, asupra neregulilor sesizate.
„Ma intreb cum au primit autorizatie de functionare aici, intre case. Nu exista distanta necesara astfel incat galagia pe care o fac zeci de copii cand tipa sa nu fie deranjanta. Suntem casa langa casa si blocurile sunt la fel de aproape. E ceva de nedescris, nicaieri, la niciun after school, nu am auzit asemenea vacarm. Intelegem cu totii ce inseamna copilaria, distractia in aer liber, dar mai intelegem si ca educatia joaca cel mai important rol. Nu putem lasa copiii sa creasca precum buruienile, fara limite, fara notini de baza despre respect, indatoriri si consecinte ale actiunilor. Evident, cei mici nu au nicio vina, vinovati sunt adultii prea ocupati sa le mai pese, care se bucura ca au unde sa-si lase copiii cateva ore, dar mai ales, cei care si-au asumat legal o asemenea afacere si care ii sfideaza cu nerusinare pe cei din jur. Mama, de exemplu, este la pat si traieste in urlete infernale, nu exagerez cu nimic, totul se intampla la geamul ei. Langa acest after school sunt familii care au bebelusi si s-au plans in repetate randuri ca nu mai rezista vacarmului.”, ne-a transmis cititorul nostru.
Redactia Phonline.ro solicita un punct de vedere reprezentantilor Sisu Academy cu privire la cele semnalate si, in egala masura, autoritatilor competente sa ia masuri pentru ca macar orele de liniste legale sa fie respectate.




Emil Drăgănescu, administratorul public al Prahovei, mesaj de Ziua Drapelului: „Între Klauss, Dominic sau Siegfried, parcă mai mult îmi plac numele: Sorin, Nicușor, Victor”
Alertă maximă pe strada Andrei Mureșanu: Un copac complet putrezit stă să cadă FIX pe o trecere de pietoni! Domnule Polițeanu, mai lăsați Facebook-ul?






