
Un milion de metri pătrați de teren, echivalentul Parcului Herăstrău, urmează să ajungă în posesia celor aproximativ de familii din Capitală care, până acum, aveau drept de proprietate doar asupra casei, nu și a curților.
Sunt proprietarii din București, care și-au cumpărat casele în anii 90, în care stăteau anterior cu chirie, dar care, din cauza legislației de atunci, nu au putut să cumpere și terenurile.
Proiectul a fost votat, joi, în ședința de consiliu, și va fi aplicat din luna octombrie.
Cei aflați în această situație trebuie să încheie un contract cu Primăria. Apoi, proprietarul casei va merge la Comisia de Fond Funciar, care va trimite documentele către Prefectură. Cea din urmă va emite titlul de proprietate, în mod gratuit.
Video PHonline.ro
Loading...




Bogdan Toader, reconfirmat la conducerea PSD Ploiești: „Politica are valoare doar când produce rezultate pentru oameni”
ORAȘUL SE DEZINTEGREAZĂ LA PROPRIU! Copac putrezit prăbușit peste cablurile electrice pe strada Torcători. Ploieștenii, la un pas de moarte în timp ce Polițeanu se ceartă pe Facebook!
Virgil Nanu anunță că Centura Comarnic intră în linie dreaptă: finalizarea lucrărilor este estimată pentru luna august

