
Comisarii Gărzii de Mediu Prahova au procedat în data de 19.07.2023 la imobilizarea în vederea confiscării a unui ansamblu auto, încărcat cu deșeuri din construcții demolări , surprins pe drumul de exploatare DE 173 , zona fostelor gropi de exploatare agregate minerale din satul Strejnic, comuna Târgșorul Vechi.
La fața locului au fost prezente și două echipaje ale IPJ Prahova care au procedat împreună cu comisarii de mediu la identificarea conducătorului auto și a transportului.
În urma verificărilor s-a constatat că ansamblul auto deținut de o societate cu sediul în Municipiul Ploiești, nu deținea documente legale din punct de vedere al protecției mediului, respectiv formulare încărcare descărcare deșeuri pentru transportul în cauză iar descărcarea urma a fi efectuată în zonă neautorizată a fostelor gropi de exploatare agregate minerale din satul Strejnic.
Astfel pentru încălcarea legislației de mediu, societatea a fost sancționată contravențional cu amendă în valoare de 30.000 lei și sancțiune complementară de confiscare a mijlocului de transport folosit la săvârșirea contravenției , urmând ca deșeurile din construcții demolări să fie eliminate prin societăți autorizate în acest sens.
Comunicat Garda de Mediu Prahova




ORAȘUL SE DEZINTEGREAZĂ LA PROPRIU! Copac putrezit prăbușit peste cablurile electrice pe strada Torcători. Ploieștenii, la un pas de moarte în timp ce Polițeanu se ceartă pe Facebook!
Virgil Nanu anunță că Centura Comarnic intră în linie dreaptă: finalizarea lucrărilor este estimată pentru luna august
Mihai Apostolache: „Polițeanu este într-o continuă campanie electorală și uită că a fost ales să administreze acest oraș”






