
Subprefectul Emil Draganescu a solicitat o implicare mai activa pe drumurile judetene din Prahova, in ceea ce priveste deszapezirea.
Acesta a mai spus ca institutiile subordonate Prefecturii au actionat impecabil la solicitarile inregistrate ca urmare a fenomenelor meteo extreme:
„Dragi prieteni,
Având în vedere anumite ”opinii”, vin în fața dumneavoastră cu următoarele precizări!
Instituția Prefectului nu are atribuții în ceea ce privește deszăpezirea drumurilor!
Acesta este atributul exclusiv al autorităților publice locale, cu resurse proprii sau operatori contractați, după caz, pe drumurile comunale și județene și al SDN pe drumurile naționale!
Până în prezent poliția, Jandarmeria, ISU, Serviciul de Ambulanță au răspuns impecabil și le mulțumim!
Mulțumim și tuturor primarilor care au răspuns la apelul prefectului și au înțeles să acționeze confirm atribuțiilor legale!
Cu mici excepții , pe zona pe care mă aflu( Valea Teleajenului), dar și în zona Tătaru-Călugăreni-Jugureni-Sângeru-Apostolache-Chiojdeanca-Cărbunesti-Soimari-Surani-Păcureți) se circulă bine cu precizarea că pe drumurile județene ar trebui o implicare mai activă !!
Codul galben s-a prelungit, așa că probleme vor mai fi!”, a scris Draganescu, pe Facebook.




Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar în dosarul mitei electorale. Contestația depusă de primarul Bucureștiului a fost respinsă
Acum începe cu adevărat „paranghelia”: După restructurările Primăriei Ploiești, cetățenii vor aștepta 30 de zile pentru un act, iar casieriile se închid!
FĂRĂ MILĂ PENTRU BIETELE ANIMALE! Consilierii primarului Polițeanu au votat ÎMPOTRIVA înființării serviciului pentru câinii fără adăpost. „Mișcarea Noi, Ploieștenii” nu sunt de acord cu salvarea câinilor de pe străzi!






