
Aleșii locali ploieșteni au aprobat, în această săptămână, documentația tehnică (faza DALI) și a indicatori tehnico-economici pentru lucrările necesare în vederea consolidării podului de la Gara de Sud.
Circulația pe pasajul peste calea ferată este restricționată din vara anului trecut, după ce o expertiză tehnică a arătat că obiectivul ar avea mai multe probleme. Discuțiile despre starea tehnică a acestuia sunt, însă, de prin 2021.
Documentația tehnică aprobată de consilierii locali propune consolidarea infrastructurii și înlocuirea completă a suprastructurii pasajului, ca fiind soluția mai ieftină și cu durată de execuție mai mică, comparativ cu ceea ce ar însemna demloarea și execuția unei noi structuri.
Valoarea investiției ar ajunge, potrivit estimărilor actuale, la 309.942.981 de lei, inclusiv TVA, iar durata ar fi de patru ani, din care 12 luni pentru proiectare și 36 de luni pentru execuție.




Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar în dosarul mitei electorale. Contestația depusă de primarul Bucureștiului a fost respinsă
Acum începe cu adevărat „paranghelia”: După restructurările Primăriei Ploiești, cetățenii vor aștepta 30 de zile pentru un act, iar casieriile se închid!
FĂRĂ MILĂ PENTRU BIETELE ANIMALE! Consilierii primarului Polițeanu au votat ÎMPOTRIVA înființării serviciului pentru câinii fără adăpost. „Mișcarea Noi, Ploieștenii” nu sunt de acord cu salvarea câinilor de pe străzi!






