
O construcție monumentală, echivalentul a 20 de clădiri Empire State, prinde contur în Riad, Arabia Saudită. Denumit Mukaab, acest zgârie-nori unic în formă de cub va avea 400 de metri pe fiecare latură, devenind cea mai mare structură construită din lume odată ce va fi finalizată, informează Dezeen.
Proiectată de AtkinsRéalis, clădirea va fi piesa de rezistență a dezvoltării New Murabba din nord-vestul Riadului, care este concepută ca un nou centru al capitalei saudite.
În interior va fi construit un atrium pe aproape întreaga înălțime a clădirii, care va fi înconjurat de spații comerciale și atracții culturale și turistice, cu o suprafață însumată de două milioane de metri pătrați.
Formele triunghiulare suprapuse care decorează fațada clădirii, vizibile în randările proiectului, sunt inspirate de stilul arhitectural tradițional Najdi, specific regiunii centrale a Arabiei Saudite. Acest stil distinctiv, caracterizat prin forme geometrice și motive simetrice, reflectă moștenirea culturală și estetică a zonei, conferind clădirii un aspect modern, dar profund ancorat în tradițiile locale.




Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar în dosarul mitei electorale. Contestația depusă de primarul Bucureștiului a fost respinsă
Acum începe cu adevărat „paranghelia”: După restructurările Primăriei Ploiești, cetățenii vor aștepta 30 de zile pentru un act, iar casieriile se închid!
FĂRĂ MILĂ PENTRU BIETELE ANIMALE! Consilierii primarului Polițeanu au votat ÎMPOTRIVA înființării serviciului pentru câinii fără adăpost. „Mișcarea Noi, Ploieștenii” nu sunt de acord cu salvarea câinilor de pe străzi!

