Preşedintele francez Emmanuel Macron a apreciat ca fiind „destul de bună” decizia Statelor Unite de a autoriza Ucraina să folosească rachete cu rază lungă de acţiune în Rusia.
„Este o decizie care este destul de bună, înţeleg că a fost declanşată şi de o schimbare profundă în acest conflict care nu trebuie subestimată, care este angajamentul trupelor nord-coreene alături de Rusia pe teritoriul european”, a declarat Emmanuel Macron luni, în marja summitului G20 de la Rio de Janeiro, relatează AFP, potrivit Agerpres.
„Singura putere care escaladează acest conflict astăzi este Rusia, prin implicarea Coreei de Nord de partea ei, care este, după cum se ştie, o putere foarte agresivă care deţine un program nuclear cu rachete cu rază foarte lungă de acţiune. Deci, este cu adevărat o ruptură în acest război care a dus la această alegere a americanilor”, a continuat preşedintele francez.
Potrivit declaraţiei comune a summit-ului G20, publicată luni seara, membrii grupului celor mai mari economii de pe planetă, din care face parte şi Rusia, s-au declarat în favoarea „oricărei iniţiative constructive” care vizează „o pace justă şi durabilă” în Ucraina, fără a condamna invazia rusă.




Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar în dosarul mitei electorale. Contestația depusă de primarul Bucureștiului a fost respinsă
Acum începe cu adevărat „paranghelia”: După restructurările Primăriei Ploiești, cetățenii vor aștepta 30 de zile pentru un act, iar casieriile se închid!
FĂRĂ MILĂ PENTRU BIETELE ANIMALE! Consilierii primarului Polițeanu au votat ÎMPOTRIVA înființării serviciului pentru câinii fără adăpost. „Mișcarea Noi, Ploieștenii” nu sunt de acord cu salvarea câinilor de pe străzi!
