
Atletul Andu Niculiță a fost ,,the best” pentru CSM Ploiești în Finala Campionatului Naţional de Sală pentru Seniori şi Tineret, găzduită de Sala „Ioan Soter”, din București. Niculiţă a reușit principala performanță pentru echipa ploieșteană devenind campion naţional în proba de 60 de metri plat atât la seniori, cât şi la tineret! El a oprit cronometrul după 6.71 secunde, stabilind un nou personal best. Un alt sportiv al clubului, Cristian Roiban, a obţinut medalia de bronz la seniori și el stabilindu-şi un nou personal best de 6.73 secunde.

Alexandru Vochin a devenit vicecampion la 400 metri plat atât la seniori, cât şi la tineret, cu timpul 49.06 secunde, un season best pentru el. În aceeaşi probă, Alberto Dragomir a fost pe 5 la seniori şi pe 4 la tineret cu timpul 49.98 secunde, un nou personal best. A fost și o întrecere cu ghinion pentru atleții CSM-ului, acelaşi Vochin accidentându-se în ultimul schimb al ştafetei de 4×2 ture în momentul în care avea un avans confortabil, de 30-40 de metri, şi mai avea de parcurs circa 180 de metri până la… medalia de aur.

În primele trei schimburi ale ştafetei au fugit Ruben Chivi, Remus Niculiţă şi Alberto Dragomir. Tocmai pentru a evita orice risc la ştafetă, Remus Niculiţă, care a acuzat, şi el, o uşoară problemă medicală după curse, a fost retras din proba de 200 de metri, în care au concurat Alexandru Geamănu – locul 5 cu season best 22.70 secunde şi Ruben Chivi – locul 7 cu personal best 22.77 secunde.




Mai avem țară sau suntem colonie? Un nou „tun” dat de guvernul Bolojan. Ce contract a semnat ieri cu o companie germană






