
Nici măcar o lună! Atât a durat bucuria ploieștenilor de a se răcori lângă fântâna arteziană din Parcul Eminescu. Repusă în funcțiune recent, fântâna a căzut deja victimă actelor de vandalism, lăsând în urmă o întrebare legitimă pe buzele tuturor: unde sunt autoritățile când bunurile publice sunt distruse în plină zi?
La mai puțin de o lună de la momentul în care a fost repusă în funcțiune, fântâna din Parcul Eminescu a devenit ținta unor acțiuni necugetate. Din păcate, mecanismele și estetica fântânii au avut grav de suferit, transformând o zonă de relaxare într-un șantier de reparații.
Echipele tehnice au fost obligate să intervină de urgență astăzi pentru a remedia distrugerile. În acest moment, colegii de la serviciile de întreținere lucrează contra cronometru pentru scoaterea unei cantități mari de pietre care au fost aruncate cu inconștiență în interiorul bazinului, riscând să distrugă pompele și înlocuirea spoturilor luminoase decorative, care abia fuseseră montate și au fost deja deteriorate complet.
Bunul public, bătaia de joc a vandalilor, în timp ce Primăria doarme
„Fântânile arteziene sunt bunuri publice, create pentru a aduce un plus de frumusețe și răcoare în zilele calde, de care ar trebui să ne bucurăm cu toții. Menținerea lor în stare de funcționare depinde direct de respectul pe care îl arătăm dotărilor urbane.” este mesajul disperat al celor care încearcă să mențină orașul funcțional.
Este inadmisibil ca investițiile realizate din banii cetățenilor să fie distruse peste noapte din cauza lipsei de civilizație a unora și a lipsei acute de supraveghere din partea Poliției Locale și a măsurilor pe care ar trebui să le ia Primăria Ploiești, precum montarea camerelor de supraveghere sau elaborarea unei platforme online unde cetățenii să reclame în timp real actele de vandalism.
Facem un apel ferm pe această cale: vă rugăm să protejați aceste investiții și să sesizați imediat organele de ordine dacă surprindeți acte de vandalism în parcurile din oraș!
Până când spiritul civic va deveni o regulă, așteptăm un semn de viață și din partea Primăriei și a Poliției Locale.




Cum încearcă Spitalul Județean Ploiești să atragă mai mulți medici: bonusuri lunare și investiții în infrastructură
Phonline.ro a devenit OBSESIA lui Polițeanu! Atac și dezbinare pentru a-și ascunde lipsa de scrupule! 9 copii aruncați în stradă pentru 3.800 de lei, în timp ce giganții petrolieri primesc pomeni de la municipalitate
EXCLUSIV | Viceprimarul Alexandru Săraru (AUR) reacționează în cazul familiei cu 8 copii evacuate: „Administrația are obligația morală să găsească soluții, nu să lase oamenii în stradă!”






