
Președintele Coreei de Sud a avertizat, vineri, că implicarea Coreei de Nord în războiul din Ucraina reprezintă o „amenințare gravă la adresa securității” lumii.
Președintele sud-coreean Yoon Suk Yeol a organizat vineri o reuniune de securitate cu oficiali-cheie din domeniul informațiilor, militar și al securității naționale pentru a discuta despre participarea Phenianului la ofensiva liderului rus Vladimir Putin împotriva Ucrainei.
Potrivit biroului prezidențial, participanții „au împărtășit opinia că situația actuală, în care legăturile militare strânse dintre Rusia și Coreea de Nord s-au extins dincolo de deplasarea de provizii militare la desfășurarea efectivă de trupe, reprezintă o amenințare gravă la adresa securității” Coreei de Sud și a comunității internaționale.
Agenția de spionaj sud-coreeană a declarat vineri că este de părere că Coreea de Nord a început deja să desfășoare patru brigăzi totalizând de soldați, inclusiv forțe speciale, pentru războiul din Ucraina.
Separat, șeful Direcției de informații a apărării din Ucraina a împărtășit, de asemenea, evaluarea agenției conform căreia există acum aproape 11 000 de soldați de infanterie nord-coreeni care se antrenează în Rusia pentru a lupta în Ucraina. „Vor fi gata pe 1 noiembrie”, a declarat generalul-locotenent Kyrylo Budanov pentru The War Zone, notează POLITICO.
Trupele nord-coreene vor folosi echipamente și muniție rusești, a spus Budanov. Primul cadru de de soldați va merge la Kursk, în interiorul Rusiei, unde Ucraina a început o incursiune surpriză la sfârșitul verii, dar nu este clar unde vor fi detașate restul trupelor nord-coreene, a adăugat el.
În iunie, Putin și liderul nord-coreean Kim Jong Un au semnat un tratat de parteneriat strategic cuprinzător care obligă ambele țări să își ofere reciproc asistență militară dacă una dintre ele este atacată.




Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar în dosarul mitei electorale. Contestația depusă de primarul Bucureștiului a fost respinsă
Acum începe cu adevărat „paranghelia”: După restructurările Primăriei Ploiești, cetățenii vor aștepta 30 de zile pentru un act, iar casieriile se închid!
FĂRĂ MILĂ PENTRU BIETELE ANIMALE! Consilierii primarului Polițeanu au votat ÎMPOTRIVA înființării serviciului pentru câinii fără adăpost. „Mișcarea Noi, Ploieștenii” nu sunt de acord cu salvarea câinilor de pe străzi!

