
ANAF a depistat un număr de de persoane care nu și-au declarat veniturile din închirierea apartamentelor pe AirBnb și Booking. Reprezentanții Agenției Naționale de Administrare Fiscală au menționat că unii dintre aceștia au obținut chiar și sume de 1 milion de lei pe an.
de persoane sunt luate în vizor de ANAF
„La începutul anului 2025, la nivelul ANAF au fost recepționate date cu privire la operațiunile de cazare efectuate prin intermediul platformelor „Airbnb și Booking”, identificându-se faptul că în perioada 2023 – 2024 au derulat această activitate peste persoane, care au obținut venituri de peste 260 milioane de lei”, informează ANAF, potrivit Adevărul.
„În următoarea perioadă vor fi monitorizate persoanele care au recepționat aceste scrisori, pentru a se verifica dacă acestea s-au conformat voluntar, respectiv dacă au depus Declarația unică (D212) cu veniturile complete și au achitat obligațiile fiscale datorate pentru aceste venituri”, au mai precizat reprezentanții ANAF.
„Toate persoanele care au realizat venturi sunt monitorizate”
De asemenea, fiscul avertizează că în cazul în care se va constata că „există persoane care nu au declarat veniturile, sau au declarat parțial veniturile obținute, acestea vor face obiectul unor verificări fiscale”, prin intermediul cărora vor fi individualizate obligațiile fiscale datorate, inclusiv dobânzile de întârziere sau penalitățile de nedeclarare.
„Totodată, vă comunicăm faptul că inspectorii antifraudă au identificat persoane care au obținut venituri din închirierea în scop turistic a camerelor situate în locuințele proprietate personală care nu au fost declarate și care depășesc în unele cazuri suma de lei venituri realizate într-un an fiscal.
Toate persoanele care au realizat venituri sunt monitorizate și încurajate să declare veniturile obținute. În măsura în care aceste venituri nu vor fi declarate, vor fi inițiate verificări fiscale la toate entitățile care nu și-au îndeplinit obligațiile declarative, în ordine, în funcție de valoarea sumelor nedeclarate și de prioritizarea resurselor conform Strategiei ANAF”, mai notează Fiscul pentru sursa citată anterior.




Cum încearcă Spitalul Județean Ploiești să atragă mai mulți medici: bonusuri lunare și investiții în infrastructură
Phonline.ro a devenit OBSESIA lui Polițeanu! Atac și dezbinare pentru a-și ascunde lipsa de scrupule! 9 copii aruncați în stradă pentru 3.800 de lei, în timp ce giganții petrolieri primesc pomeni de la municipalitate
EXCLUSIV | Viceprimarul Alexandru Săraru (AUR) reacționează în cazul familiei cu 8 copii evacuate: „Administrația are obligația morală să găsească soluții, nu să lase oamenii în stradă!”






