Recomandări video

Loading videos...

Aproape 30.000 de dezertori au revenit în armata Ucrainei, după promulgarea unei legi de amnistiere

Aproape 30.000 de dezertori au revenit în armata Ucrainei, după promulgarea unei legi de amnistiere

Circa de dezertori s-au alăturat din nou forţelor armate ucrainene mulţumită unei legi noi care le garantează amnistia dacă se întorc de bună voie, au anunţat autorităţile locale, relatează dpa.

Mai avem țară sau suntem colonie? Un nou „tun” dat de guvernul Bolojan. Ce contract a semnat ieri cu o companie germană

„Mulţumită acestei legi, între 29 noiembrie 2024 şi august 2025, peste de luptători care şi-au părăsit unitatea din proprie iniţiativă au revenit în serviciu”, a declarat directorul Biroului de stat pentru investigaţii, Oleksii Suhaciov, pentru agenţia de ştiri Interfax-Ucraina.

Filiera germană de la conducerea României. Ce îi unește pe Siegfried Mureșan, Ilie Bolojan, Oana Gheorghiu, Dragoș Anastasiu și Dominic Fritz

Legea, care le acordă amnistie la întoarcere celor care au dezertat o dată, a fost redactată în cooperare cu armata, potrivit lui Suhaciov, notează dpa, citată de Agerpres.

La mulţi ani, Virgiliu Nanu! Preşedintele CJ Prahova împlineşte azi 52 de ani

Pe de altă parte, potrivit datelor oficiale, de noi cazuri de dezertare au fost înregistrate în aceeaşi perioadă de timp.

Ucraina s-a confruntat cu un val de dezertări în contextul războiului în desfăşurare cu Rusia.

Procurorii au înregistrat circa de cazuri de dezertare de la începutul războiului cu Rusia în februarie 2022, deşi numărul real este probabil mult mai mare, comentează dpa. Un mic procentaj dintre aceste cazuri a dat naştere la urmăriri penale.

Potrivit preşedintelui Volodimir Zelenski, armata recrutează până la de noi soldaţi în fiecare lună, egalând astfel estimările de pierderi lunare, din cauza deceselor, rănilor suferite pe front, capturării şi dezertării.

Recrutările forţate efectuate în plină stradă sunt adesea întâmpinate cu rezistenţă violentă, trecătorii exprimându-şi solidaritatea cu cei vizaţi.

Duminică, sătenii din regiunea sudică Mikolaiv i-au bătut pe responsabilii militari veniţi pentru recrutări cu bâte şi ţevi de oţel, potrivit poliţiei.

Vineri, o mulţime de oameni a încercat să elibereze zeci de bărbaţi mobilizaţi de pe un stadion de fotbal din oraşul Viniţa şi au fost împiedicaţi să facă acest lucru de o importantă desfăşurare de forţe de poliţie.

Video PHonline.ro

Loading...
Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0734.908.468