Baschetbaliștii Ploieștiului sunt ”pe hold” după ce au scăpat de ,,rechini”

După ce au scăpat de ,,rechini” petroliștii de sub panou sunt în așteptare pentru a-şi afla adversara din turul al 3-lea al play-out-ului. Asta pentru că în celălalt duel din zona 15-18 scorul este 2-1 pentru CSM Focşani în disputa cu CSM Târgu Jiu. Seria ce va decide ocupanta poziţiei a 15-a a clasamentului se va decide tot după sistemul „cel mai bun din 5 partide”, cu jocuri programate pe 11 şi 13 mai la Ploieşti, apoi 17 şi 19 mai în deplasare şi, la nevoie, pe 22 mai din nou în „Olimpia”.

Bănicioiu, „paradit” doar cu denunțul lui Cocoş. Victor Ponta dezvaluie cum a fabricat DNA dosarul ex-ministrului Nicolae Banicioiu, achitat in prima instanta: „Pro Romania si PMP trebuiau eliminate din Parlament”

CSM Petrolul a închis seria cu ABC Laguna Sharks Bucureşti din turul secund al Ligii Naţionale de Baschet Masculin după numai trei meciuri, ultimul încheiat, aseară, cu succes: 84-63. Partida din „Arena de Baschet” a început în forță pentru gazde care au condus cu 12-2 după câteva minute, însă lucrurile au revenit rapid în normal, iar ecartul în favoarea oaspeților a crescut constant până la final, chiar şi în condiţiile în care staff-ul petrolist a rulat toţi jucătorii apţi de pe bancă.

În acest joc a ieșit în evidență veteranul Corpodean (18 puncte), cu 4/4 de la „3 puncte”. Ar mai fi de remarcat că David Raşoga a prins aproape 10 minute pe teren, „onorate” cu 3 puncte marcate, şi că ultimele minute au fost abordate în formulă exclusiv ploieşteană: Raşoga-Pătraru-Negoiţescu-Diaconescu-Popa!

Surse/ Licitație măsluită, la CJ Prahova: Vicele Cristian Apostol a dat ordin ca firma unei foste consiliere PNL să câştige transportul de persoane în Prahova

Ionuţ Ivan, Nemanja Tomic şi Robert Munteanu au folosit în această partidă următorii jucători: R. Johnson Jr. (19 puncte, 1×3), Brkic (17 puncte, 1×3, 10 recuperări), Corpodean (16, 4×3), B. Popa (8, 2×3), Negoiţescu (7, 2×3), K. Funderburk Jr. (6), Lufile (6), D. Raşoga (3), L. Diaconescu (2), G. Angelian şi R. Pătraru.

Hidro Prahova continuă să îşi bată joc: Mii de prahoveni, lăsați fără apă potabilă. De vină e… seceta!

Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0726.080.191