Recomandări video

Loading videos...

Bătaie cu bănci și gaze lacrimogene într-o catedrală din Ucraina, după ce a ieșit de sub autoritatea Patriarhiei Moscovei

Bătaie cu bănci și gaze lacrimogene într-o catedrală din Ucraina, după ce a ieșit de sub autoritatea Patriarhiei Moscovei

Scene violente au avut loc joi la catedrala Sf. Mihail din orașul Cercasî (centrul Ucrainei), după ce lăcașul de cult a fost atacat de susținători ai Patriarhiei Moscovei, scrie presa din Ucraina. Asaltul a avut loc după ce lăcașul de cult, care este una dintre cele mai mari catedrale din Ucraina, a ieșit de sub autoritatea Patriarhiei Moscovei și a trecut la Biserica Ortodoxă a Ucrainei.

PSD a decis să intre la guvernare. Sorin Grindeanu este propunerea de premier: “Le-am cerut colegilor mei un vot pentru a avea libertate totală în alegerea echipei de miniștri”

„În Cherkasy, susținători ai Patriarhiei Moscovei au luat cu asalt cea mai mare biserică ortodoxă din Ucraina, Catedrala Sfântul Mihail, după ce aceasta a trecut la Biserica Ortodoxă a Ucrainei (OCU). Au izbucnit ciocniri, cu porți sparte și folosirea spray-ului cu piper”, potrivit unor comentarii pe rețelele sociale, unde au apărut secvențe cu confruntarea violentă dintre cele două tabere.

SURSE – Nicușor Dan va încredința mandatul de premier PSD. Sunt luate în calcul două nume, Grindeanu și Rogobete. Urmează guvern monocolor, doar cu psd-iști. AUR este exclus din toate calculele politice

Susținpătorii Patriarhiei Moscovei au confiscat cea mai mare biserică ortodoxă din Cercasî, Catedrala Sfântul Mihail, care în mare parte a fost transferată Bisericii Ortodoxe a Ucrainei, scrie și publicația Unian.

VIDEO: Infrastructura are prioritate în mandatul lui Virgil Nanu. A fost aprobat acordul cu CNAIR pentru lărgirea ieșirii spre Strejnicu și pasajul DN 1

Potrivit relatărilor din presă, susținătorii bisericii moscovite au spart porțile catedralei și au intrat înăuntru, folosind gaze lacrimogene. În jurul orei 09:00 dimineața, ei au preluat catedrala.

Imaginile postate pe rețelele sociale arată că persoanele din biserică au început să folosească băncile ca întăriri împotriva atacatorilor îmbrăcați în camuflaj și i-au forțat să iasă din catedrală.

Citește inteligent cu Newsletter-ul

îți oferă posibilitatea să-ți alegi ce dorești să citești, când îți dorești

Abonează-te la Newsletter-ul

Abonându-te la Newsletter primești sinteza celor mai bune informații, articole și interviuri exclusive publicate de

Află mai multe

Odată intrați în catedrală, oamenii au încercat să alunge capelanii Bisericii Ortodoxe a Ucrainei și alți membri ai comunității. Ei au folosit chiar și gaze lacrimogene, potrivit canalului Nexta.

„În noaptea de 17 octombrie, jurnaliștii pro-Kremlin au scris că se presupune că «sute de bărbați mascați au luat cu asalt Catedrala Arhanghelul Mihail a Bisericii Ortodoxe Ucrainene (UOC) din Cercasî și au confiscat-o». Potrivit RBC-Ucraina, lupta din catedralei între credincioșii Bisericii Ortodoxe a Ucrainei și UOC-MP (Patriarhia Moscovei – ) a apărut pe fondul faptului că astăzi a fost transferată Bisericii Ortodoxe a Ucrainei (OCU). Potrivit ziarului, reprezentanții UOC-MP au spart poarta de intrare și au pulverizat gaze lacrimogene”, a mai scris Nexta pe rețeaua X.

Video PHonline.ro

Loading...
Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0734.908.468