
Doi tineri, de 17 și 22 de ani, care s-au bătut în fața magazinului Profi din Bariera București, Ploiești, au fost săltați de polițiști duminică noapte. Cei doi au fost reținuți, ulterior, pentru 24 de ore, urmând să fie prezentați unității de parchet.
Polițiștii din cadrul Secția nr. 4 Poliție Ploiești au fost sesizați la data de 17 mai a.c., în jurul orei 22:50, de către reprezentantul unui supermarket situat în zona de sud a municipiului Ploiești cu privire la faptul că, în proximitatea unității comerciale, mai multe persoane manifestau un comportament agresiv, de natură să afecteze ordinea și siguranța publică.
În cel mai scurt timp, la fața locului au fost direcționate echipaje de poliție, care au intervenit pentru aplanarea conflictului și pentru dispunerea măsurilor legale ce se impuneau față de persoanele implicate.
Din verificările preliminare efectuate de polițiști a rezultat faptul că între doi tineri, în vârstă de 17, respectiv 22 de ani, a izbucnit un conflict verbal, care a degenerat ulterior în acte de violență fizică. În urma incidentului, nu a fost necesară intervenția echipajelor medicale.
Persoanele implicate au fost imobilizate și conduse la sediul unității de poliție pentru audieri și continuarea cercetărilor.
În baza probatoriului administrat în cauză, față de cei doi bărbați a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, urmând ca, pe parcursul acestei zile, să fie prezentați unității de parchet competente, în vederea analizării oportunității dispunerii unei alte măsuri preventive.
Cercetările sunt continuate de polițiști, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul unității de parchet competente, într-un dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.
Comunicat IPJ Prahova




Cum încearcă Spitalul Județean Ploiești să atragă mai mulți medici: bonusuri lunare și investiții în infrastructură
Phonline.ro a devenit OBSESIA lui Polițeanu! Atac și dezbinare pentru a-și ascunde lipsa de scrupule! 9 copii aruncați în stradă pentru 3.800 de lei, în timp ce giganții petrolieri primesc pomeni de la municipalitate
EXCLUSIV | Viceprimarul Alexandru Săraru (AUR) reacționează în cazul familiei cu 8 copii evacuate: „Administrația are obligația morală să găsească soluții, nu să lase oamenii în stradă!”






