
Sărac acasă, bogat în ring! Viața foarte grea l-a determinat pe Andrei Virson să se apuce de box. Și s-a apucat bine având în vedere că a devenit campion internațional al turneului Dracula Open. Boxerul de la CSM Ploiesti, în vârstă de 16 ani, a reuşit să câştige medalia de aur a categoriei „46 kg” – juniori.

Cel poreclit ,,Speedy” pentru viteza cu care lovește a spus că a fost foarte emoționat deoarece, pentru prima dată, a dus mâna la inimă ascultând imnul național chiar la el acasă. I-a dedicat succesul bunicii sale care l-a crescut și l-a dus la box. Visul său este să devină campion mondial și să boxeze la Olimpiadă. „Mi-am dorit foarte mult să ies campion şi, chiar dacă adversarul din finală a fost unul tare, am arătat că sunt cel mai bun. M-am simţit foarte bine având publicul alături şi le dedic această victorie tuturor celor care m-au susţinut. În mod special, bunicii mele care m-a crescut, dar și antrenorilor Titi Tudor şi Adrian Pîrlogea care m-au învățat că fără muncă și disciplină nu poți reuși. Vreau să continui și cu alte performanțe deoarece visul meu este să boxez la olimpiadă şi să ajung campion mondial!”, a declarat tânărul pugilist.

Maestrul Titi ,,Prosop’ a vorbit cu lacrimi in ochi despre sportivul crescut în sală de la vârstade 10 ani. Știe că acasă are o situație foarte grea, dar boxul îl poate ușura drumul în viața face personală și profesională. Colegii de echipă i-au făcut un banner mare pe care l-au ținut tot timpul în fața ringului ca să-l motiveze:,,Virson este dovada ca muncim bine in acest sport si il iubim. Tensiunea meciului a fost mare, dar si bucuria a fost la fel. Andrei este un baiat deosebit, muncitor, incercat de viață de aceea vrea să reușească prin box.”

Performanța reușită de Virson a fost completată cu şase medalii de bronz de către colegii săi de la CSM Ploiești: Fabian Stroe (57 kg) – tineret, Cătălin Bănică (50 kg) şi Mihai Muşat (52 kg) – ambii la juniori, Beatrice Căldărariu (50 kg), Sabina Turcu (54 kg) şi Diana Gheorghe (63 kg), toate la tineret!




Mai avem țară sau suntem colonie? Un nou „tun” dat de guvernul Bolojan. Ce contract a semnat ieri cu o companie germană






