
Un băiat de 12 ani dat dispărut duminică seara a fost găsit, după o acțiune de căutare la care a participat o echipă formată din 80 de polițiști, jandarmi, pompieri, salvamontiști și polițiști locali. Târziu în noapte, la ora 4.20, copilul a fost reperat de un echipaj al Grupării de Jandarmi Mobile „Matei Basarab” Ploiești, pe o stradă din Bușteni.
Epuizat și plin de noroi, acesta a susținut că a plecat cu bicicleta, cu o altă persoană, și s-a rătăcit. La momentul în care a fost găsit, nu avea bicicleta.
,,Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au desfășurat activități specifice pentru depistarea unui minor în vârstă de 12 ani, din orașul Bușteni, a cărui plecare voluntară a fost sesizată la data de 17 mai 2026.
Imediat după sesizare, au fost constituite echipe de căutare, fiind efectuate verificări și activități în zonele frecventate de minor, respectiv în zona aferentă Pârtiei Kalinderu, precum și în zona împădurită din apropierea telecabinei Bușteni.
La activitățile de căutare au participat aproximativ 80 de persoane, respectiv polițiști, jandarmi, pompieri din cadrul I.S.U. Prahova, salvamontiști și polițiști locali.
În urma verificărilor efectuate, copilul a fost găsit de către un echipaj al Grupării de Jandarmi Mobile „Matei Basarab” Ploiești, implicat în acțiunile de căutare.
Minorul, care corespundea semnalmentelor transmise autorităților, a fost observat în timp ce mergea singur pe strada Principală din oraș. Acesta era obosit, cu hainele pline de noroi, și le-a declarat jandarmilor că s-a rătăcit după ce a plecat cu bicicleta la plimbare și ar fi urmat o altă persoană. În momentul în care a fost găsit, copilul nu avea nicio bicicletă asupra sa.
Jandarmii l-au condus la sediul Poliției Bușteni, unde s-a confirmat că este minorul dat dispărut.
Acesta a fost examinat de personal medical de specialitate, fără a fi constatate urme de violență sau indicii că ar fi fost victima vreunei infracțiuni, băiatul declarând faptul că a plecat voluntar.
Inspectoratul de Poliție Județean Prahova mulțumește tuturor structurilor implicate pentru sprijinul acordat în desfășurarea activităților de căutare,, au transmis, într-un comunicat comun, IPJ Prahova și Gruparea de Jandarmi Mobilă „Matei Basarab” Ploiești .




Cum încearcă Spitalul Județean Ploiești să atragă mai mulți medici: bonusuri lunare și investiții în infrastructură
Phonline.ro a devenit OBSESIA lui Polițeanu! Atac și dezbinare pentru a-și ascunde lipsa de scrupule! 9 copii aruncați în stradă pentru 3.800 de lei, în timp ce giganții petrolieri primesc pomeni de la municipalitate
EXCLUSIV | Viceprimarul Alexandru Săraru (AUR) reacționează în cazul familiei cu 8 copii evacuate: „Administrația are obligația morală să găsească soluții, nu să lase oamenii în stradă!”






