
Desemnat de fanii Petrolului fotbalistul anului 2024, Tommi Jyry nu va juca în Copou. Finlandezul a încasat al patrulea cartonaș galben la CFR Cluj și este suspendat pentru meciul cu Poli Iași. Va fi prima absență a mijlocașului de 25 de ani în acest sezon. Daca Jyry i-a o mica pauza in schimb, Lucian Dumitriu a revenit la antrenamentele echipei, insa cel mai probabil va intra la joc in play-out-ul campionatului. Vali Ticu este si el aproape de revenirea la antrenamentele normale, in timp ce atacantul Bempah va face cunostinta cu Mutu peste trei saptamani.

Petrolul mai are de disputat două partide în sezonul regular, in deplasare cu Poli Iași și acasă cu Sepsi. Echipa este nevoita sa aiba un alt obiectiv mai ales dupa ce portile play-off-ului s-au inchis o data cu succesul Rapidului la Farul. „Eu mi-am luat adio de la play-off după meciul cu UTA, acolo ni s-au luat punctele pe nedrept. E diferența foarte mică între echipe, în două meciuri poți să urci sau să cobori. Începe un alt campionat și trebuie să ne pregătim”, a spus Mutu dupa jocul din Gruia.

Oplus_131072
În aceste condiții, ploieștenii trebuie să se concentreze imediat pe ocuparea locului 7 la finalul sezonului regular. Asta înseamnă un minumum de patru puncte din următoarele două meciuri. Pe termen mediu, Petrolul trebuie sa ia fața rivalelor Farul și Hermannstadt, în ierarhia finală a Superligii. Cele trei echipe sunt în luptă directă pentru un bonus de aproximativ 750.000 de euro, oferit de FRF. Federația premiează formațiile care au respectat regula celor cinci fotbaliști români pe teren, în toate meciurile sezonului. Conform fanatic.ro, in acest moment, mai sunt în termenii protocolului doar FCSB, U Cluj, Hermannstadt, Petrolul și Farul. Sursa foto:fcpetrolul.ro




Promisiuni electorale vs. Realitate, ep. 2/ Furnalului – Strada celor o mie de lacuri: Fără asfalt, fără canalizare, fără gaze: Noi pentru ce plătim impozit?






