Recomandări video

Loading videos...

George Simion a mulțumit Statelor Unite că au scos România din programul Visa Waiver: „Mesajul a fost puternic și corect”

George Simion a mulțumit Statelor Unite că au scos România din programul Visa Waiver: „Mesajul a fost puternic și corect”

Candidatul AUR la alegerile prezidențiale, George Simion, a mulțumit Administrației Trump pentru că a scos definitiv România din programul Visa Waiver și a menținut vizele pentru români. El a făcut declarația într-un interviu pentru un influencer MAGA.

Tensiuni politice la Ploiești: Viceprimarul Săraru (AUR) solicită clarificări publice primarului Polițeanu privind agenda LGBT: „Susțineți un marș LGBT în Ploiești?”

George Simion susține că mesajul a fost unul „foarte puternic” și un „avertisment corect”.

LIBER LA NESIMȚIRE! Polițeanu mințea că ploieștenii vin pe jos la paranghelii și din cauza asta nu mută balamucul la Vest! Bulevardul e blocat de mașini lăsate pe treceri, pe trotuare și în porțile riveranilor

„Mesajul de la Washington a fost foarte puternic. Mulțumim Homeland Security și Departamentului de Stat pentru că au transmis României un avertisment, un avertisment corect, că nu mai este o democrație și că nu mai poate fi parte din Programul Visa Waiver”, a declarat George Simion într-un interviu pentru Jack Posobiec, influencer MAGA.

​Liderul partidului primarului Mihai Polițeanu, mesaj de susținere pentru comunitatea LGBT la Bucharest PRIDE 2026

Momentul în care George Simion mulțumeste pentru scoaterea României din Viza Waiver, la minutul

Departamentul pentru Securitate Internă (Homeland Security – DHS) al SUA și Departamentul american de Stat au decis pe 2 mai să „revoce” România din programul Visa Waiver, se arată într-un comunicat al DHS.

„În ciuda problemelor de securitate, administrația Biden a desemnat România să facă parte oficial din Programul Visa Waiver (VWP), pe 9 ianuarie 2025. Pe 25 martie 2025, DHS a suspendat implentarea programului Visa Waiver, pentru a evalua situația României. Această evaluare s-a încheiat și, ca urmare a concentrării actualei administrații pe securitatea frontierelor și politica de imigrație, DHS a decis revocarea României din program, pentru a proteja integritatea VWP și a asigura securitatea frontierelor. România va fi reconsiderată pentru a fi reinclusă în VWP în viitor, dacă va îndepini criteriile de eligibilitate”, se arată în comunicatul Departamentului pentru Securitate Internă al SUA.

„România a luat la cunoştinţă cu regret că Departamentul de Securitate Naţională al Statelor Unite a luat decizia de a reconsidera includerea României în programul Visa Waiver”, se arată într-un comunicat emis de MAE.

De asemenea, guvernul României a anunţat, vineri seară, că va continua dialogul diplomatic cu SUA la cel mai înalt nivel pentru ca drepturile românilor să fie respectate.

Video PHonline.ro

Loading...
Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0734.908.468