Handbalistele Activului și-au refăcut moralul în Giulești

Handbalistele Activului și-au refăcut moralul după eșecul rușinos cu Știința București. Flori Popescu și colegele sale au jucat în Giulești, în ultimul meci din etapa a 20-a a Diviziei A, sezonul regular, impunându-se, 39-22, în fața jucătoarelor de la echipa secundă a Rapidului. Jucătoarele antrenate de Dragoș Dobrescu, Robert Comendant și Alina Dumitru, au început în forță. Au marcat de patru ori și nu au primit nici un gol în patru minute. Pe la mijlocul reprizei duelul s-a echilibrat, dar pentru puțin timp deoarece Activul a accelerat jocul și a terminat repriza cu un avantaj decent: 16-13.

Din nefericire, tot în prima parte, centrul Zsofia Csavar a suferit o accidentare la genunchi din cauza căreia nu a mai putut continua jocul. Să sperăm că a fost mai mult sperietura, iar handbalista va reveni în scurt timp la antrenamente. În repriza secundă, handbalistele de la Activ Prahova s-au desprins clar reușind și câteva faze-spectacol, iar toate acestea te făceau să te întrebi de ce la derbiul cu Știința nu au putut juca așa dezinvolt cum au evoluat acum?

Crimă cu premeditare! Ploieştenii, ucişi de marii poluatori sub privirile nepăsătoare ale autorităților plătite SĂ TACĂ! CAMPANIE Phonline.ro şi Observatorulph.ro

Extrema Cătălina Sava a fost cea mai bună marcatoare a meciului datorită celor 8 goluri reușite. Staff-ul tehnic a rulat tot lotul cu excepția unuia dintre portari: Diaconu, Paraschiv – Sava 8 goluri, A. Arvatu 7, Popescu 6, M. Arvatu 4, Moldoveanu 3, Csavar 3, Andrita 2, Dumitrascu 2, Gradisteanu 2, Gavrila 1, Nica 1, Tămaș, Ivanenko. După acest succes, gruparea prahoveană se menține pe locul 2 în clasamentul Seriei A, cu 43 de puncte.

Formația condusă de Silviu Crângașu va juca următorul meci oficial abia pe 19 aprilie, pe teren propriu, cu Spartac București. Până atunci campionatul este întrerupt pentru ca naționala României să susțină jocurile de calificare la C.M. 2023 având adversară naționala Portugaliei. O dublă în urma căreia România trebuie să obțină o nouă calificare la un turneu final.

Primarul Volosevici a dispus depunerea celui de al doilea proiect cu finanțare europeană pentru creșterea eficienței energetice a CET Brazi