Recomandări video

Loading videos...

Hotelul „blestemat” din Coreea de Nord. Este cea mai înaltă clădire abandonată din lume

Hotelul „blestemat” din Coreea de Nord. Este cea mai înaltă clădire abandonată din lume

O construcție emblematică din Phenian, Coreea de Nord, ar fi trebuit să fie cea mai înaltă clădire din lume și cel mai mare hotel construit vreodată, însă, a devenit cunoscută ca „cea mai înaltă clădire abandonată din lume”. 

Pică orașul pe noi, în timp ce administrația Polițeanu organizează drifturi și paranghelii! Podul de la Sud stă să se prăbușească, iar stâlpii de telegraf au început să cadă peste mașini!

Ryugyong, de asemenea, cunoscut sub numele de Ryu-Gyong sau Yu-Kyung Hotel, este un hotel de 105 etaje, în formă de piramidă, cu o înălțime de peste 330 de metri, construit în capitala Coreei de Nord, Phenian. Este remarcabil pentru că a fost în construcție timp de aproape trei decenii, datorită împiedicărilor financiare și politice, și a devenit cunoscut ca „cea mai mare clădire nelocuită din lume”.

ALO, Primăria! Încă un stâlp s-a prăbușit în Ploiești, chiar pe trecerea de pietoni! E al doilea caz în două zile!

Povestea Ryugyong începe în timpul Războiului Rece, când o companie sud-coreeană de construcții a ridicat hotelul Westin Stamford din Singapore, care, în 1988, era cea mai înaltă clădire din lume. Astfel, sub conducerea lui Kim Ir-sen, fondatorul Correi de Nord și bunicul lui Kim John-un, construcția clădirii a început în 1987, cu intenția de a fi o destinație de top pentru oamenii de afaceri și turiștii internaționali, cât și un simbol al puterii și prestigiului țării.

Promisiuni electorale vs. Realitate, ep. 2/ Furnalului – Strada celor o mie de lacuri: Fără asfalt, fără canalizare, fără gaze: Noi pentru ce plătim impozit?

Pentru a duce proiectul la bun sfârșit, coreenii au apelat la ajutorul Uniunii Sovietice. Hotelul ar fi trebuit să fie inaugurat, inițial, la timp pentru Festivalul Mondial al Tinerilor și Studenților 13th (o variantă comunistă a Olimpiadei, în care statul nord-coreean investise masiv) din 1989. Însă, Coreea de Nord a intrat într-o criză economică acută odată cu căderea fostei Uniuni Sovietice, iar lucrările s-au oprit în 1992, clădirea fiind ridicată, dar nefinisată.

Timp de 16 ani nu s-a mai întâmplat nimic. Ulterior, în 2008, cu ajutorul unei firme din Egipt, au fost reluate lucrările, în 2011 inginerii reușind să finalizeze exteriorul. Marea deschidere a fost programată pentru 2012, dar și de această dată a fost amânată.

După ce o firmă din Elveția a anunțat ofical că va prelua managementul clădirii, lucrările au fost din nou oprite fără niciun motiv. Inagurarea pentru 2012 a fost amânată pentru 2013, iar apoi redusă la o deschidere parțială, însă, într-un final, a fost anulată complet. Firma elvețiană a susținut atunci că nu a semnat niciodată un acord și că au fost doar niște discuții preliminare, relatează

Hotelul Ryugyong deținea titlul de cea mai înaltă clădire hotelieră din lume până la 2009, când a fost preluată de Turnul Rose din Dubai în Emiratele Arabe Unite. În prezent, se află pe locul 63 în topul celor mai înalte construcții din lume și este cea mai înaltă clădire abandonată de pe Terra. Pentru acest proiect, Coreea de Nord a investit aproximativ 750 de milioane de dolari.

Video PHonline.ro

Loading...
Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0734.908.468