
Pompierii atrag atenția asupra numărului mare de incendii de locuință care s-au produs odată cu scăderea temperaturilor. Numai duminică seară, două case au luat foc la Șirna și Strejnicu. Sâmbătă, un bărbat de 70 de ani din Ploiești a fost găsit carbonizat într-o casă situată pe strada Mihai Bravu.
,,Pompierii militari prahoveni au fost solicitați să intervină, ieri seară, în jurul orei 23:00, în comuna Șirna, satul Tăriceni, unde a fost semnalată producerea unui incendiu izbucnit la coșul de fum al unei locuințe.
La fața locului au intervenit forțe din cadrul Detașamentului 2 Ploiești, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD.
La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta la nivelul podului și al acoperișului, pe o suprafață de aproximativ 50–70 de metri pătrați. În urma evenimentului, o femeie în vârstă de 58 de ani a suferit o ușoară intoxicație cu fum și un atac de panică, fiind asistată medical la fața locului de echipajul SMURD.
Incendiul a fost lichidat în siguranță, fără a se înregistra alte victime. Persoana asistată medical a refuzat transportul la spital.




Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar în dosarul mitei electorale. Contestația depusă de primarul Bucureștiului a fost respinsă
Acum începe cu adevărat „paranghelia”: După restructurările Primăriei Ploiești, cetățenii vor aștepta 30 de zile pentru un act, iar casieriile se închid!
FĂRĂ MILĂ PENTRU BIETELE ANIMALE! Consilierii primarului Polițeanu au votat ÎMPOTRIVA înființării serviciului pentru câinii fără adăpost. „Mișcarea Noi, Ploieștenii” nu sunt de acord cu salvarea câinilor de pe străzi!






