Fostul preşedinte rus Dmitri Medvedev a declarat, marţi, că Moscovei „nu-i pasă” de ceea ce politicianul rus a descris ca fiind „ultimatumul teatral” pe care preşedintele american Donald Trump i l-a dat Kremlinului cu o zi înainte.
Trump a anunţat luni noi arme pentru Ucraina şi i-a ameninţat cu sancţiuni pe cei care cumpără produse ruse până când Rusia nu acceptă un acord de pace, o schimbare majoră de politică provocată de frustrarea faţă de atacurile continue ale Rusiei asupra ţării vecine, informează Reuters, preluat de Agerpres.
Ameninţarea cu sancţiuni a venit cu o perioadă de graţie de 50 de zile, precizează sursa citată.
La mulţi ani, Virgiliu Nanu! Preşedintele CJ Prahova împlineşte azi 52 de ani
„Trump a dat Kremlinului un ultimatum teatral. Lumea a tremurat, aşteptându-se la consecinţe”, a scris Medvedev pe platforma X.
„Europa beligerantă a fost dezamăgită. Rusiei nu i-a păsat”, a adăugat Medvedev, care ocupă în prezent funcţia de vicepreşedinte al Consiliului de Securitate al Rusiei.




Mai avem țară sau suntem colonie? Un nou „tun” dat de guvernul Bolojan. Ce contract a semnat ieri cu o companie germană
Filiera germană de la conducerea României. Ce îi unește pe Siegfried Mureșan, Ilie Bolojan, Oana Gheorghiu, Dragoș Anastasiu și Dominic Fritz

