
Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a declarat luni că tratatul dintre țara sa și Coreea de Nord permite asistarea reciprocă în cazul în care una dintre țări este atacată, astfel încât angajarea trupelor nord-coreene în teritoriile pe care Rusia le apără nu încalcă nicio lege internațională.
În cadrul unui briefing de presă, Lavrov a afirmat că declarațiile țărilor occidentale privind sprijinul militar al Coreei de Nord pentru Rusia reprezintă „o încercare de a justifica retroactiv trimiterea trupelor occidentale în Ucraina”.
Ministrul a asigurat că soldații din armatele occidentale „lucrează în Ucraina de mult timp” ca „parte a războiului hibrid al NATO și UE împotriva țării noastre”.
Anterior, secretarul general al NATO, Mark Rutte, a confirmat că trupele nord-coreene au fost desfășurate în regiunea rusă Kursk, adăugând că cooperarea militară dintre Moscova și Phenian „reprezintă o amenințare atât pentru securitatea indo-pacifică, cât și pentru cea euro-atlantică”, potrivit agenției de presă Baha.
NATO a făcut apel luni la Rusia şi Coreea de Nord să pună capăt ”imediat” desfăşurării de soldaţi nord-coreeni pe teritoriul Rusiei pentru a sprijini Moscova în războiul său împotriva Ucrainei, potrivit EFE.
Astăzi pot să confirm că trupe nord-coreene au fost trimise în Rusia şi au fost desfăşurate în regiunea (rusă) Kursk”, a declarat secretarul general al NATO, Mark Rutte, în urma vizitei unei delegaţii sud-coreene de nivel înalt pentru a informa Alianţa Nord-Atlantică pe această temă.
Desfăşurarea de trupe nord-coreene în regiunea rusă Kursk, la frontiera cu Ucraina, demonstrează „disperarea crescândă” a preşedintelui rus Vladimir Putin, a remarcat Mark Rutte într-o scurtă declaraţie făcută la sediul NATO din Bruxelles, adăugând că Putin este „incapabil să îşi susţină asaltul în Ucraina fără sprijin străin”, potrivit AFP şi Reuters, citate de Agerpres.




Ciprian Ciucu rămâne sub control judiciar în dosarul mitei electorale. Contestația depusă de primarul Bucureștiului a fost respinsă
Acum începe cu adevărat „paranghelia”: După restructurările Primăriei Ploiești, cetățenii vor aștepta 30 de zile pentru un act, iar casieriile se închid!
FĂRĂ MILĂ PENTRU BIETELE ANIMALE! Consilierii primarului Polițeanu au votat ÎMPOTRIVA înființării serviciului pentru câinii fără adăpost. „Mișcarea Noi, Ploieștenii” nu sunt de acord cu salvarea câinilor de pe străzi!

