
O casă din Iași, construită în anul 1839, a ascuns de-a lungul timpului o adevărată comoară, despre care nu mulți au știut. Este vorba despre clădirea în care a locuit Petru Poni, un chimist renumit. Locația a fost premiată internațional, iar majoritatea elevilor își desfășoară orele de chimie acolo.
Zeci de minerale, roci și flori de mină zac în dedesubtul muzeului Poni Cernătescu din Iași. În ciuda faptului că ascunde zăcăminte prețioase, vreme de mulți ani localnici nu au știut acest aspect.
Petru Poni nu a fost doar un chimist de succes, ci și fondatorul școlii românești de chimie. Acesta a cercetat cel puțin 80 de minerale din mai multe zone ale țării, fiind cel care a descoperit broștenita și badenita.
Micii învățăcei se bucură datorită faptului că, acum, orele de chimie se desfășoară într-un format mult mai puțin formal.
„Ora de chimie desfăşurată într-un astfel de cadru mai puţin formal îi atrage foarte mult. Le deschide curiozitatea şi atunci, evident, şi dorinţa de a învăţa.”, explică pentru Cecilia Foia, profesoară de chimie.
Oana Florescu, muzeograf: Este amenajat ca un spaţiu care să recreeze locul de unde se extrag mineralele. Este o atmosferă de mină, putem spune că într-adevăr este o mină de minerale.
Atracția principală a muzeului din Iași o reprezintă florile de mină, îndeosebi Trandafirul Deșertului, făcut din nisip cristalizat și adus tocmai din Sahara.
Ministerul Culturii a oferit beni pentru renovarea spațiului, care rezultatul a fost apreciat la nivel internațional în anul 2012, atunci când a fost și premiat.
Am reuşit să transformăm acest loc într-un spaţiu didactic şi muzeal dar şi atractiv, dându-i o valoare aparte şi, de ce nu, poate într-un loc în care nu suntem obişnuiţi cu minerale, putem spune că Iaşi are o mină deschisă.”, a mai spus și Andrei Apreotesei, manager Palatul Culturii Iaşi.




Promisiuni electorale vs. Realitate, ep. 2/ Furnalului – Strada celor o mie de lacuri: Fără asfalt, fără canalizare, fără gaze: Noi pentru ce plătim impozit?
ALO, Primăria Ploiești! Cât timp mai transformăm orașul într-o groapă de gunoi? Festivaluri avem, camere de supraveghere când montăm?
Consilierul AUR din Boldești-Scăeni Răzvan Tănase acuză politizarea proiectului ANL: „Unele apartamente ajung la rude ale primarului Florin Dincă și ale viceprimăriței”






