
O cățelușă din rasa teckel pitic, care a dispărut în anul 2023 pe Insula Kangaroo din Australia, a fost găsită după 529 de zile petrecute în sălbăticie. Peste de ore de căutări și de kilometri parcurși au fost necesari pentru salvarea ei.
Valerie a dispărut în noiembrie 2023, în timpul unei vacanțe în Stokes Bay, una dintre cele mai spectaculoase plaje ale Australiei, unde proprietarii săi, Georgia Gardner și Josh Fishlock din New South Wales, se relaxau, anunță „The Guardian”. Cățelușa a scăpat din țarcul ei din camping și s-a pierdut în tufișurile dese.
Cuplul, ajutat de localnici, a căutat-o disperat, însă luni de zile nu au reușit să-i dea de urmă. Primele semne că Valerie ar putea fi încă vie au apărut abia în martie, când au fost anunțate posibile apariții ale cățelușei, inclusiv o fotografie în care urechile ei mari se vedeau timid printre miriști, mai scrie publicația.
Peste de ore de căutări și de kilometri parcurși în jurul insulei au fost necesari pentru salvarea ei. După eforturi îndelungate și folosirea camerelor și a capcanelor speciale, Valerie a fost, în sfârșit, prinsă, spre bucuria tuturor celor implicați în salvarea ei:
„Au fost multe momente provocatoare în ultima lună și suntem incredibil de recunoscători tuturor celor care au jucat un rol în aducerea lui Valerie acasă”, a transmis grupul Kangala Wildlife Rescue, organizația implicată în operațiunea de salvare, pe contul lor de TikTok.
Presa internațională a scris pe larg despre povestea ei. Spre exemplu, publicația britanică „Times” a relatat că a reușit să evite șerpi și vulturi periculoși, iar „The Independent” i-a lăudat „reziliența remarcabilă”.
„Insula Kangaroo este cunoscută pentru multe dar să supraviețuiască un câine 500 de zile în sălbăticie nu este ceva la care v-ați fi putut vreodată aștepta”, a spus Louise Custance, o localnică iubitoare de animale, citată de „The Guardian”.




Tensiuni politice la Ploiești: Viceprimarul Săraru (AUR) solicită clarificări publice primarului Polițeanu privind agenda LGBT: „Susțineți un marș LGBT în Ploiești?”
LIBER LA NESIMȚIRE! Polițeanu mințea că ploieștenii vin pe jos la paranghelii și din cauza asta nu mută balamucul la Vest! Bulevardul e blocat de mașini lăsate pe treceri, pe trotuare și în porțile riveranilor
Liderul partidului primarului Mihai Polițeanu, mesaj de susținere pentru comunitatea LGBT la Bucharest PRIDE 2026






