Recomandări video

Loading videos...

Obiectivul cu Ciuc: încă una și mă duc!

Obiectivul cu Ciuc: încă una și mă duc!

CSM Petrolul Ploieşti mai are nevoie de o victorie, pe terenul lui Miercurea Ciuc, pentru a se duce în faza următoare a play-out-ului, zona 11-14. Seria între cele două echipe se va muta la Ciuc, iar baschetbaliștii CSM-ului vor să se impună cu 3-0 la general şi, cel mai probabil, să joace cu Municipal Târgu Mureş, echipă ce are 2-0 în duelul cu Municipal Focşani. Meciul 3 al duelului cu ciucanii este programat miercuri, 19 aprilie, de la ora 17:00.

Și CSM Petrolul are 2-0 în primul tur al play-out-ului Ligii Naţionale de Baschet Masculin după ce a câştigat, pe teren propriu, ambele dispute. Petrolul s-a impus mult mai clar în meciul 2 cu Ciucul decât a făcut-o în primul, scor final 88-59. Asta i-a oferit antrenorului Mihai Popa, secondat pe bancă de copilul său, să le acorde minute mai multe tinerilor ploieşteni din lot, ultimele trei fiind jucate într-o formulă exclusiv locală: Codruţ Dinu, Mihai Comănescu, Robert Pătraru, George Angelian şi Bogdan Popa! Iar încrederea tehnicianului a fost răsplătită, cei trei juniori din teren reuşind să înscrie, fiecare, câte un coş de la distanţă!

Pentru CSM Petrolul au jucat: B. Popa (19 puncte, 2×3), V. Brkic (16), Mitchell (13, 1×3), O. Popa Calotă (8, 1×3), Misters (8, 2×3), Funderburk Jr. (7, 2×3), C. Dinu (5, 1×3), Aughburns (5), G. Angelian (3, 1×3), R. Pătraru (3, 1×3), M. Comănescu şi C. Chiţu. Și echipa de baschet fete „U18” a CSM Ploieşti a câştigat ultimele două jocuri. Olivia Sandu și colegele sale s-au impus în cadrul primei faze a campionatului şi merg la Turneul Final de pe primul loc al clasamentului, cu un bilanţ de 17 victorii şi o singură înfrângere!

Acum începe cu adevărat „paranghelia”: După restructurările Primăriei Ploiești, cetățenii vor aștepta 30 de zile pentru un act, iar casieriile se închid!

În etapa a 10-a a Fazei I, fetele pregătite de Loredana Munteanu, Corina Savu şi Robert Munteanu au câştigat, ieri, cu 79-24 meciul cu Viitorul Piteşti, pentru ca astăzi, să se impună cu 92-44 în confruntarea cu Unirea Iaşi. Ambele partide au avut loc în Arena de Baschet, din Bucureşti.

Lotul folosit în acest ultim turneu al Fazei I a fost următorul: Andreea Dumitru, Daria Iordăchescu, Andrada Dulhaz, Natalia Belhamra, Cristina Grigore, Dariana Păuşan, Cătălina Pîrvan, Daria Tănase, Agnes Zane, Karina Munteanu, Olivia Sandu, Ioana Savu, Alexia Apostolache şi Nazri Dănilă. Primele 8 clasate s-au calificat pentru Turneul Final al campionatului, programat să se desfăşoare în perioada 3-7 mai. CSM Ploieşti a ocupat primul loc în clasamentul Fazei I la egalitate de puncte cu Dan Dacian Bucureşti, dar având avantajul coşaverajului din meciurile directe.

FĂRĂ MILĂ PENTRU BIETELE ANIMALE! Consilierii primarului Polițeanu au votat ÎMPOTRIVA înființării serviciului pentru câinii fără adăpost. „Mișcarea Noi, Ploieștenii” nu sunt de acord cu salvarea câinilor de pe străzi!

Video PHonline.ro

Loading...
Ai o informație care poate deveni ştire?
Scrie-ne pe WhatsApp sau Telegram: 0734.908.468