
Pe rețelele sociale a apărut o înregistrare video în care e prezentat un întreg convoi al armatei ruse, surprins în deplasare pe un drum din regiunea Zaporojie de un bombardament realizat cu bombe cu submuniții lansate de HIMARS-urile armatei ucrainene.
Lansatoarele HIMARS din dotarea Ucrainei folosesc încă din toamna anului 2022 bombe cu submuniții, model M30 A1, conform publicației Forbes. Aceste bombe sunt, în esență, un „container” de forma unui obuz, care conține nu mai puțin de de „bile de tungsten”.
Conform producătorului Lockheed Martin, proiectilul HIMARS cu submuniți de tungsten are același efect la țintă ca cel al unei bombe cu dispersie (care folosește însă submuniții explozive, extrem de controversate și care riscă să nu explodeze, ceea ce le transformă practic în mine antipersonal).
Astfel, o singură rachetă HIMARS care conține astfel de submuniții cu tungsten – de tipul celor folosite la lovirea convoiului armatei ruse din Zaporojie – „acoperă” o arie de mărimea a patru terenuri de fotbal.




Tensiuni politice la Ploiești: Viceprimarul Săraru (AUR) solicită clarificări publice primarului Polițeanu privind agenda LGBT: „Susțineți un marș LGBT în Ploiești?”
LIBER LA NESIMȚIRE! Polițeanu mințea că ploieștenii vin pe jos la paranghelii și din cauza asta nu mută balamucul la Vest! Bulevardul e blocat de mașini lăsate pe treceri, pe trotuare și în porțile riveranilor
Liderul partidului primarului Mihai Polițeanu, mesaj de susținere pentru comunitatea LGBT la Bucharest PRIDE 2026
