Iranul a anunţat vineri redeschiderea „completă” a Strâmtorii Ormuz pe toată durata armistiţiului. Ministrul iranian de Externe, Abbas Araghchi, a declarat că această măsură va include trecerea „tuturor navelor comerciale” prin strâmtoare, conform Reuters.
„Conform armistiţiului în Liban, trecerea tuturor navelor comerciale prin strâmtoarea Ormuz este complet deschisă pe toată durata rămasă a armistiţiului, pe ruta coordonată, așa cum a fost deja anunțată de Organizația Porturilor și Maritimă a Republicii Islamice Iran”, a anunţat vineri pe X ministrul iranian de Externe Abbas Araghchi.
Trebuie menționat, totuși, că Iranul a declarat anterior că strâmtoarea este deschisă națiunilor care colaborează cu armata sa. Nu este clar dacă blocada americană a porturilor iraniene rămâne în vigoare după decizia Iranului, anunță BBC.
Declarația lui Aragchi vine în contextul în care Keir Starmer și Emmanuel Macron vor găzdui împreună o întâlnire virtuală la care sunt așteptați să participe 40 de lideri. Grupul urmează să discute despre redeschiderea strâmtorii.
Preşedintele american Donald Trump a salutat imdiat anunţul redeschiderii strâmtorii, un punct-cheie în negocieri între Washington şi Teheran în vederea opririi Războiului din Iran.
„Iranul tocmai a anunţat că Strâmtoarea Ormuz este deschisă în întregime şi pregătită de o traversare completă. Mulţumesc”, scrie pe platforma Truth Social, cu majuscule, şeful statului american.
Ulterior, liderul de la Casa Albă a revenit cu un nou mesaj online.
„Iranul a acceptat să nu mai închidă niciodată Strâmtoarea Ormuz”, a scris președintele SUA, într-o postare care a urmat unei serii de mesaje publicate pe platforma sa de socializare.
„Nu va mai fi folosită ca armă împotriva lumii!”, a adăugat el.
Trump nu a vrut niciodată o schimbare de regim în Iran, susține un trimis special al SUA. Care ar fi fost obiectivul liderului american




Tensiuni politice la Ploiești: Viceprimarul Săraru (AUR) solicită clarificări publice primarului Polițeanu privind agenda LGBT: „Susțineți un marș LGBT în Ploiești?”
LIBER LA NESIMȚIRE! Polițeanu mințea că ploieștenii vin pe jos la paranghelii și din cauza asta nu mută balamucul la Vest! Bulevardul e blocat de mașini lăsate pe treceri, pe trotuare și în porțile riveranilor
Liderul partidului primarului Mihai Polițeanu, mesaj de susținere pentru comunitatea LGBT la Bucharest PRIDE 2026
