
Marti, 4 iulie, în intervalul orar 18.00-20.00, polițiștii din cadrul Secției nr.3 de poliție Ploiești au organizat și desfășurat o acțiune cu forțe mărite în zona Sălii Sporturilor Olimpia având ca scop descurajarea elementelor infracționale, combaterea fenomenelor cu impact stradal și asigurarea vizibilității elementului polițienesc în zonele cu risc criminogen.
În cadrul acțiunii au participat polițiști de ordine publică, investigații criminale, rutieră, investigarea criminalității economice, protecția animalelor, dar și jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Prahova și reprezentanți ai Inspectoratului Teritorial de Muncă.
Astfel, au fost legitimate aproximativ 200 de persoane, 50 de autovehicule au fost verificate și 4 societăți comerciale au fost controlate.
Totodată, au fost aplicate 30 de sancțiuni contravenționale, 20 dintre acestea la regimul rutier, iar 10 conform Legii nr.61/1991 privind sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice.
Valoarea totală a sancțiunilor este de aproximativ 9.000 de lei.
Astfel de acțiuni care au ca scop menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, vor continua și în perioada următoare.
Comunicat IJP Prahova




Bogdan Toader, reconfirmat la conducerea PSD Ploiești: „Politica are valoare doar când produce rezultate pentru oameni”
ORAȘUL SE DEZINTEGREAZĂ LA PROPRIU! Copac putrezit prăbușit peste cablurile electrice pe strada Torcători. Ploieștenii, la un pas de moarte în timp ce Polițeanu se ceartă pe Facebook!
Virgil Nanu anunță că Centura Comarnic intră în linie dreaptă: finalizarea lucrărilor este estimată pentru luna august






